Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, leczenie, rehabilitacja

Zwyrodnienie stawu kolanowego rozwija się na skutek zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej1. Zachodzące zmiany w obrębie kolana powodują ból i sztywność stawu, a w zaawansowanej postaci choroby dochodzi do ograniczenia ruchomości. Jak leczyć zwyrodnienie stawów kolanowych i co na zwyrodnienie stawów kolanowych najlepiej się sprawdzi? Z dalszej części artykułu dowiesz się także, jak prowadzić leczenie domowe przy zwyrodnieniu stawu kolanowego.

materiały promocyjne partnera

Co to jest zwyrodnienie stawu kolanowego?

Zwyrodnienie stawu kolanowego, a dokładnie gonartroza, bo tak nazywana jest ta przypadłość, to choroba będąca wynikiem oddziaływania czynników biologicznych i mechanicznych, które przyczyniają się do destabilizacji powiązanych ze sobą procesów degradacji i tworzenia chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. W ostateczności zmiany dotyczą wszystkich tkanek stawu[2].


Zwyrodnienie stawu kolanowego - postaci

Z uwagi na umiejscowienie zmian destrukcyjnych chrząstki stawowej wyróżnia się takie postaci zwyrodnienia stawu kolanowego jak[2]:

  • przyśrodkowa - najczęstsza, współistnieje ze szpotawością kolan,
  • boczna - rzadka, współistnieje z koślawością kolan,
  • rzepkowo-udowa - tzw. konflikt rzepkowo-udowy.

Zwyrodnienie może pojawić się w części udowo-piszczelowej przyśrodkowej i bocznej lub rzepkowo-udowej[3]. Warto zaznaczyć, że zwyrodnienie najczęściej dotyczy obu kolan. Rzadko kiedy obserwuje się gonartrozę prawo- lub lewostronną.

Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy

Przy zwyrodnieniu kolana pojawia się ból, który odczuwany jest w stawie i górnej części podudzia. Najczęściej dokucza bardziej podczas schodzenia po schodach niż wchodzenia. Podczas zginania i prostowania kolana palpacyjnie da się wyczuć trzeszczenie[2].

Charakterystyczne dla zwyrodnienia stawu kolanowego jest zaburzenie osi kończyny, przy czym częściej występuje szpotawość niż koślawość. Kolano jest wyraźnie pogrubione i zniekształcone. W stawie może pojawić się wysięk. Ponadto dochodzi do osłabienia struktur w obrębie kolana[2].

Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć różnorakie podłoże, a przyczyny dzieli się na pierwotne i wtórne[3].

O pierwotnej gonartrozie mówi się wtedy, gdy pochodzenie zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego jest nieznane, a choroba rozwija się pomimo braku mechanicznego uszkodzenia. Przyczyną może być uwarunkowanie genetyczne lub wada wrodzona[3].

Z kolei z wtórnym zwyrodnieniem stawu kolanowego mamy do czynienia, jeśli u chorego występuje nieprawidłowa budowa kolana albo choroba predysponująca do rozwoju zwyrodnienia. Źródłem problemu może być także występowanie czynników powodujących uszkodzenie struktur stawowych[3].

Zwyrodnienie stawu kolanowego - leczenie

Zwyrodnienia stawu kolanowego nie da się leczyć przyczynowo, dlatego należy skupić się na łagodzeniu objawów. Jak leczyć zwyrodnienie stawu kolanowego?

Lekarz może zalecić leki na zwyrodnienie stawu kolanowego, głównie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pacjent powinien odciążać kończynę dolną i jak najwięcej odpoczywać, a w razie wystąpienia obrzęku zastosować krioterapię (okłady z lodu). W razie konieczności można zastosować ortezę na kolano[1].

Bardzo dobre efekty w leczeniu zwyrodnienia daje rehabilitacja. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zwiększą zakres ruchu w stawie i wzmocnią otaczające go mięśnie. Przy zwyrodnieniu stawu kolanowego bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała i stosowanie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety[1].

W przypadku zaawansowanej postaci choroby zwyrodnieniowej, która nie reaguje na leczenie zachowawcze, a w dodatku wywołuje silne dolegliwości bólowe i ogranicza aktywność życiową, stosuje się leczenie operacyjne[1].

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, Reumatologia, 2017.
  2. Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, Interna, 2021.
  3. Klimiuk P., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, podyplomie.pl, Reumatologia, 2012.

 

materiały promocyjne partnera