Reklama

Żywokost lekarski i jego cenne właściwości

Żywokost lekarski to cenna roślina, która szczególnie popularna jest w medycynie naturalnej. Zastosowanie znalazła głównie w leczeniu problemów skórnych, a także łagodzeniu różnego rodzaju bóli. Sprawdzi się również jako ozdoba ogrodu, gdyż zachwyca uroczym wyglądem. Warto stosować ją również profilaktycznie, by ochronić organizm przed wirusami i zakażeniami. Przedstawiamy cenne właściwości żywokostu lekarskiego.

O roślinie

Żywokost lekarski to bylina o wyjątkowo charakterystycznym wyglądzie. Jej cechami wyróżniającymi są:

• Stożkowaty korzeń;

• Kanciasta łodyga;

• Naprzemianległe liści;

• Purporowo-fioletowe kwiaty, przypominające dzwoneczki;

• Owoc - poczwórna rozłupnia.

Roślina występuje również pod nazwami: kosztywał i żywy gnat. Można ją spotkać na mokrych łąkach, w wilgotnych rowach, a także na brzegach rzek i jezior. Żywokost lekarski pochodzi z Europy, ale obecnie rośnie również w Azji, Ameryce Północnej i Australii. Najbardziej lubi wilgotne i bagniste gleby.

Reklama

Cenny skład żywokostu lekarskiego:

Najbogatszy w cenne składniki odżywcze jest korzeń żywokostu. Jest zazwyczaj głęboko wrośnięty w ziemię, dlatego trudno go wyplenić. Znajdziemy w nim spore ilości:

• Łagodzącej i regenerującej allantoiny;

• Dobroczynnych dla układu oddechowego substancji śluzowych;

• Polifenoli;

• Skrobi;

• Alkaloidów;

• Kwasu chlorogenowego.

Podobny skład zawierają liście żywokostu, ale cenne substancje występują już w znacznie mniejszych ilościach.

Właściwości i zastosowanie

Dzięki zawartości allantoiny żywokost doskonale sprawdza się jako środek leczący oparzenia i rany. Łagodzi również bóle, szczególnie te towarzyszące złamaniom i zwichnięciom. Kwas chlorogenowy chroni kości i mięśnie przed uszkodzeniami, a także zapobiega powstawaniu zakażeń skórnych. Swoje zastosowanie medycznie żywokost lekarski zawdzięcza właśnie tym dwóm składnikom. Prócz pozytywnego wpływu na mięśnie i zdrowie skóry, żywokost dobroczynnie działa również na układ oddechowy. Skutecznie łagodzi objawy zapalenia oskrzeli i płuc, a nawet wspomaga leczenie gruźlicy! Ponadto, napar z żywokostu leczy zatrucia pokarmowe i poprawia przemianę materii. Żywokost dodawany do kąpieli wykaże również dobroczynne działanie dla naszej skóry. Oczyści ją z toksyn i wygładzi. Jeśli masz problemy z wypryskami na ciele, koniecznie zaopatrz się w suszone liście żywokostu i wrzuć je do kąpieli.

Jak go stosować?

Żywokost lekarski można stosować na wiele sposobów. Popularny i skuteczny jest napar z korzenia żywokostu. Warto pić go regularnie. Miłośnicy tej rośliny przyrządzają również na jej bazie lecznicze nalewki. Ze startego korzenia żywokostu można przygotować również maść lub naturalny krem do ciała. Doskonale wpłynie na skórę. Liście żywokostu zaleca się dodawać do kąpieli lub przykładać je bezpośrednio na rany lub podrażnione obszary skóry. Ta roślina naprawdę zaskakuje swoim działaniem!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy