Reklama

Reklama

4-latek zatruł się toksyczną rośliną - ziarenkami złotokapu. Trafił do szpitala

4-letni chłopiec zatruł się ostatnio ziarenkami złotokapu. Lekarzom udało się go uratować, jednak przestrzegają przed toksycznymi roślinami. Szczególnie narażone na zatrucia są dzieci, dlatego należy na nie bardzo uważać, przebywając na świeżym powietrzu.

4-latek zatruł się rośliną

4-latek przyniósł do domu ziarenka złotokapu, które znalazł w przedszkolnym ogródku i pochwalił się nimi swojemu dziadkowi. Przyznał się także, że zdążył już zjeść kilka z nich. Chłopiec trafił do szpitala z objawami silnego zatrucia. Na szczęście dziecko udało się uratować. 

Złotokap zwyczajny to roślina ozdobna, która kwitnie wiosną i ma piękne żółte kwiaty. Z kolei jej nasiona przypominają groszek i są silne toksyczne. Już nawet kilka ziaren wystarczy, aby doszło do zatrucia mogącego doprowadzić do zgonu.

Zatrucia toksycznymi roślinami

Szczególnie w lecie zatrucia trującymi roślinami są niestety powszechne. Najczęściej ich ofiarami padają nieświadome zagrożenia dzieci. Zaleca się szczególną ostrożność i unikanie przebywania dzieci w pobliżu niektórych kwiatów i krzewów.

Reklama

Oprócz złotokapu zwyczajnego do toksycznych roślin należy również wilcza jagoda oraz wawrzynek wilczełyko. Natomiast inna grupa roślin może powodować oparzenia skóry - są to m.in. barszcz Sosnowskiego czy krzew Mojżesza.

Zobacz również:

Hebrajskie imiona w Polsce. Poznaj znaczenie najpopularniejszych

Nowe zasady i stawki w sanatoriach. Ile kosztuje pobyt w 2022 roku?

Kryształy z PRL-u biją rekordy. Sprawdź, czy masz w domu skarb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zatrucie roślinami trującymi | złotokap zwyczajny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy