Reklama

Adwent 2023. Kiedy zaczyna się przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia?

Adwent to jeden z najważniejszych i najbardziej uroczystych okresów dla katolików, ponieważ rozpoczyna on nowy rok liturgiczny i przygotowuje do świąt Bożego Narodzenia. Czym dokładnie jest, ile trwa i kiedy go zaczniemy? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o adwencie.

Kiedy zaczyna się adwent w 2023 roku?

Początek adwentu w kościele katolickim przypada na pierwsze Nieszpory niedzieli po sobocie 34. tygodnia Okresu Zwykłego. Z kolei za koniec uznaje się pierwsze Nieszpory uroczystości Bożego Narodzenia 24 grudnia. Zatem wigilia jest ostatnią niedzielą adwentu. 

Wobec tego adwent w 2023 roku zaczyna się 3 grudnia w niedzielę. Obejmuje on cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem.   

Jak długo trwa adwent?

Adwent nie ma ustalonego stałego początku, natomiast zawsze obejmuje cztery niedziele. Przypomnijmy, że w kościele katolickim niedziela jest początkiem tygodnia. Ostatnia niedziela adwentu poprzedza dzień Bożego Narodzenia

Reklama

W przypadku, kiedy Boże Narodzenie wypada w poniedziałek, to czwarty tydzień adwentu trwa tylko jeden dzień - w niedzielę, zatem najkrócej może trwać 22 dni. Najdłużej natomiast trwa przez 28 dni - dzieje się tak, gdy święta obchodzimy w niedzielę, która jest poprzedzana 7 dniami adwentu. 

Na czym polega adwent?

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", które oznacza "przyjście". W kościele katolickim jest symbolicznym czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa

Adwent polega zatem na oczekiwaniu na ponowne przyjście Chrystusa na ziemię. Innym powodem jego obchodzenia jest przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia, kiedy będziemy wspominać narodziny Jezusa. 

Adwent powinien być radosnym czasem oczekiwania. Ponadto uznaje się go również za okres zadumy, która jest pomocna, aby w pełni cieszyć się ze świąt Bożego Narodzenia. 

Czy adwent to post?

Adwent przez długi czas uznawano za czas pokuty. W tym okresie obowiązywała tradycja od powstrzymywania się od udziału w różnych zabawach. 

Współcześnie wiele osób również kojarzy adwent z postem, ze względu na fioletowe szaty liturgiczne księży. Czy zatem zaliczamy go do tego okresu?

Obecnie adwent w Polsce nie jest zaliczany do postu. Z kolei w krajach wschodnich ma takie samo znaczenie jak post. 

Czy w adwencie je się mięso?

W wielu krajach w adwencie obowiązuje post od powstrzymywania się od spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. W Polsce natomiast nie ma takiego zwyczaju, zatem można jeść mięso w adwencie

Według kościoła katolickiego w adwencie nie powinno się jeść mięsa tylko w piątki, a także w Wigilię Bożego Narodzenia. Niektóre osoby jednak postanawiają nie spożywać mięsa w trakcie całego czasu oczekiwania na święta. 

CZYTAJ TAKŻE:

Kiedy ubrać choinkę? Jeżeli zrobisz to przed tą datą, możesz mieć pecha

Jak wyglądały andrzejki w PRL. Wspomnienia wzruszają do łez

Jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Adwent | religia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy