Reklama

Lepiej nie rób tego zbyt wcześnie przed świętami. Możesz doczekać się pecha

Nie wiesz, kiedy ubrać choinkę? Tradycja ubierania choinki w Wigilię odchodzi już nieco w zapomnienie, ludzie obecnie chcą nieco dłużej cieszyć się świątecznym klimatem w domu. Istnieje jednak przesąd, by nie ubierać drzewka przed konkretną datą, bo możemy na siebie ściągnąć pecha i... nieudane święta.

Kiedy nie ubierać choinki? Istnieje jedna data

Niegdyś choinkę ubierało się według tradycji dopiero 24 grudnia w wigilię Bożego Narodzenia. Niektórzy wierni kultywują ten zwyczaj do dziś, ale sporo osób chce jak najdłużej cieszyć się świątecznym klimatem. 

Niektórzy przystrajają domy pod koniec listopada, a wszystko to jest niezwykle indywidualną sprawą. Jednak tematem sporu wciąż pozostaje właśnie choinka. Kiedy należy ją ubrać? 

Jedni odpowiedzą, że w Wigilię, inni, że na początku grudnia. Istnieje jednak prócz tradycji jeszcze przesąd, który mówi o tym, by świątecznego drzewka nie stawiać w domu zbyt wcześnie. 

Reklama

Wyznaczona jest konkretna data, której przesądni przestrzegają z uporem. Według przesądu nie należy ubierać choinki przed 6 grudnia, czyli przed Mikołajkami.

Czytaj równieżŚwiąteczne miasteczko godzinę drogi od Krakowa. Przyciąga tłumy 

Pech i zepsute święta gwarantowane

Co jednak takiego może się wydarzyć, gdy ubierzemy choinkę przed 6 grudnia? Mikołajki otwierają świąteczny czas pełny cudów, pragnienie przyspieszenia tego wyjątkowego czasu poprzez ubranie choinki, może ściągnąć na nas pecha i niezadowolenie ze świąt. 

6.12 jest swego rodzaju magiczną, świąteczną granicą. Pośpiech przed 6 grudnia ma zwiastować zepsucie sobie świąt i brak zadowolenia z nich. 

Takie usilne przyspieszanie świątecznej atmosfery według przesądu ma sprawić, że duch świąt ulotni się przed faktycznym świętowaniem i zabraknie w dniu Bożego Narodzenia tej niezwykłej radości. 

Nawet gdy niezbyt wierzymy w przesądy, to może dla spokojnych myśli lepiej faktycznie wstrzymać pracę z dekorowaniem świątecznego drzewka do 7 grudnia? 

Czytaj też: Absolutnie unikaj pod koniec listopada. Ściągniesz na siebie pecha


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choinka | Boże Narodzenie | przesądy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy