Amulet odpędzający nieszczęścia i choroby. Co powinno znaleźć się w bukiecie na 15 sierpnia?

15 sierpnia, obchodzony w Kościele katolickim jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nierozerwalnie połączony jest z tradycją święcenia bukietów. Chrześcijanie udają się tego dnia do świątyni z naręczem kwiatów i ziół, z których zarówno ich ilość, jak i rodzaj, mają swoje, konkretne znaczenie. Jakie zioła do święcenia? Oto co powinno znaleźć się w bukiecie na 15 sierpnia.

Jakie zioła święci się 15 sierpnia? Oto co powinno znaleźć się w bukiecie
Jakie zioła święci się 15 sierpnia? Oto co powinno znaleźć się w bukiecie MAREK LASYK/REPORTER East News

Dlaczego święcimy zioła i kwiaty 15 sierpnia? Tradycja, która przetrwała do dziś

15 sierpnia wierni Kościoła katolickiego obchodzą, zwane potocznie świętem Matki Boskiej Zielnej, święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tradycji ludowej Matka Boska, będąca jednocześnie opiekunką 15 dnia sierpnia, jest czczona jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż, której od lat, wraz z zakończeniem żniw, ofiaruje się płody rolne. Dlatego też w dzień jej święta do kościołów przynosi się bukiety kwiatów i ziół.

W tradycji ludowej Matka Boska, będąca jednocześnie opiekunką 15 dnia sierpnia, jest czczona jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż
W tradycji ludowej Matka Boska, będąca jednocześnie opiekunką 15 dnia sierpnia, jest czczona jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż123RF/PICSEL

Co ciekawe, podobny zwyczaj wcale nie wywodzi się z chrześcijaństwa. Jego korzeni należy szukać w święcie rzymskiej bogini Diany, które obchodzono 13 sierpnia. Matka Boska Zielna czczona jest jednak przez chrześcijan już od III wieku, kiedy wierzono, że ofiarowane jej zioła posiadają wyjątkowe właściwości, chroniąc ludzi i zwierzęta przed chorobami, a w czasie niebezpieczeństwa - w tym na przykład burz - ochraniają przed piorunami.

Co się święci na Matki Boskiej Zielnej? Naręcze ziół, z których każde ma swoje znaczenie

15 sierpnia do kościołów przynosi się własnoręcznie przygotowany bukiet z kwiatów i zbóż - wszelkich plonów ziemi. Według starej tradycji bukiet na Matki Boskiej Zielnej powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Cyfra siedem w Starym Testamencie uważana jest bowiem za symbol doskonałości. Ważne jest także, aby ilość roślin była nieparzysta.

Dlaczego święcimy zioła i kwiaty 15 sierpnia? Tradycja, która przetrwała do dziś
Dlaczego święcimy zioła i kwiaty 15 sierpnia? Tradycja, która przetrwała do dziś MAREK LASYK/REPORTER East News

Przed laty w tradycyjnych bukietach znajdowały się popularne zioła: mięta, bylica, macierzanka, piołun, chabry, kopytnik i krwawnik, a także kwiaty polne i ogrodowe. Uzupełnieniem całości były kłosy zbóż, len, makówki, konopie, a nawet warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak lub jabłko, gałązka z owocami wiśni czy gałązka leszczynowa z orzechami.

Co powinno być w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej? Ukryta symbolika

W tradycyjnym bukiecie nie mogło zabraknąć kojarzonego z czystością i pobożnością hyzopu, który, według wierzeń, miał również pomagać na kaszel, ból gardła, gorączkę i bóle brzucha. Obok niego znajdowała się chroniąca przed piorunami oraz pomagająca leczyć choroby dróg oddechowych i pokarmowych dziewanna.

Bukiet uzupełniała symbolizująca ratunek, zbawienie i ulgę w cierpieniu szałwia, a także leczący choroby duszy i przyspieszający gojenie ran dziurawiec. Spomiędzy kwiatów wystawały nieśmiało kłosy pszenicy - symbol Maryi. Nie mogło zabraknąć również symbolizującego skromność, zmaganie ze złem oraz walkę z chorobami rumianku. Chcąc podążać za tradycją warto więc komponować swój bukiet z podobnych roślin.

Co powinno być w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej? Warto podążać za tradycją
Co powinno być w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej? Warto podążać za tradycją123RF/PICSEL

Dziś bukiety zazwyczaj są nieco skromniejsze, jednak pamiętajmy, że nic nas w tej materii nie ogranicza. W niektórych regionach Polski zwyczaj przygotowywania kwiatowych kompozycji oraz ich święcenia wciąż jest silnie kultywowany. W bukiecie pojawić się mogą nawłocie, słoneczniki, hortensje, fuksje czy cynie. Szaleństwa i eksperymenty są wręcz wskazane. Nie zapomnijmy jednak o ziołach. Dodatek mięty, szałwii, tymianku, lawendy czy krwawnika jest wręcz koniecznością.

Co zrobić z kwiatami z 15 sierpnia? Wiara w cuda

Dawniej wierzono, że poświęcony 15 sierpnia w kościele bukiet nabiera wyjątkowych właściwości. Wraz z zakończeniem święta nie wyrzucano go więc do kosza, a trzymano w domu przez cały rok, wierząc, że ochrania mieszkańców od nieszczęść i chorób.

W tradycji ludowej bukiet z ziół i kwiatów był swoistym amuletem. Odpędzał nieszczęścia i złe moce, a wyjęte z wiązanek zioła wykorzystywano nawet do leczenia ludzi i zwierząt. Dziś również wystarczy jedynie zasuszyć kolorowy bukiet, aby cieszyć się jego obecnością przez kolejne tygodnie.

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle/informacja prasowa