Analitycy danych, księgowi, kierowcy. Oto zawody, które ominie kryzys
Eksperci alarmują – w najbliższym czasie trzeba liczyć się ze wzrostem bezrobocia. Coraz więcej firm deklaruje bowiem zwolnienia, a w urzędach pracy masowo przybywa nowo zarejestrowanych osób. Są jednak takie branże, które zdają się być całkowicie odporne na kryzys. W tych sektorach pracownicy mogą być spokojni.
W przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy pracodawcy będą częściej redukować, aniżeli tworzyć nowe miejsca pracy - wynika z międzynarodowego badania Grant Thornton. Eksperci oceniają, iż "grono firm, które planują redukcję zatrudnienia, wzrosło dwukrotnie - z 12 proc. do 23 proc." w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wyniki pokazują więc, że 2023 rok przyniesie "negatywne procesy".
Autorzy badania podkreślają również, iż rekordowo niski w 2022 roku poziom bezrobocia w Polsce "wydaje się nie do utrzymania" w 2023 roku. "Skłonność firm do zwalniania pracowników jest najsilniejsza w 14-letniej historii badania prowadzonego przez Grant Thornton od 2009 roku" - zaznaczyli eksperci.
Te zawody ominie kryzys. Specjaliści IT mogą spać spokojnie
Eksperci określają najbliższe miesiące mianem wyjątkowo trudnych dla wielu pracowników. Na podobną sytuację składa się nie tylko kryzys energetyczny, ale również hamowanie budowlanki. Redukcję etatów zapowiedziała już między innymi sieciówka H&M, polski oddział Shopee czy producent rowerów Kross. Niektóre zawody są jednak na kryzys w zupełności odporne.
Wśród nich przede wszystkim specjaliści IT - eksperci od cyberbezpieczeństwa i programiści. Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej w Unii Europejskiej brakuje około 600 tys. specjalistów IT, a w samej Polsce niemal 50 tys. Spać spokojnie mogą również analitycy danych, inżynierowie danych oraz eksperci Data Scentist.
Poszukiwani będą również doświadczeni handlowcy, szczególnie tacy, którzy posiadają zarówno umiejętności sprzedażowe, jak i wiedzę techniczną. Firmy chętnie będą zatrudniać także specjalistów ds. digital marketingu, customer experience, e-commerce, SEO i SEM.
Zobacz również: Co miesiąc inna emerytura. Kalendarz wypłat seniora!
Księgowi i kierowcy. Oni nie muszą obawiać się kryzysu
Kryzys nie będzie straszny również dla kontrolerów finansowych czy biznesowych oraz księgowych czy specjalistów ds. controllingu. Pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, dzięki czemu kandydaci mogą liczyć nie tylko na ciekawe propozycje zawodowe, ale również staną przed szansą ewentualnej negocjacji wynagrodzenia.
Pracę bez problemu znajdą również kierowcy ciężarówek i TIR-ów, pielęgniarki, położne, psychologowie oraz psychoterapeuci. Są to bowiem, jak wynika z Barometru Zawodów opisanego przez "Rzeczpospolitą", najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce. Kierowców poszukuje nie tylko branża logistyczna i kurierska, ale także sektor turystyczny. Ich niedobór dotknie w tym roku pracodawców w niemal 96 proc. powiatów.
Jak zauważa "Rzeczpospolita" z listy zawodów deficytowych zniknęli piekarze. Ma to bezpośredni związek ze wzrostem cen prądu oraz upadłością wielu firm. Nie ma na niej również pracowników branży drzewnej i meblarskiej.