Apel do ukraińskich kobiet. Oto jak nie dać się oszukać

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten zdecydowało się opuścić wiele osób i są to głównie kobiety z dziećmi. Granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 1,7 miliona uchodźców. Spotkali się oni z pomocą udzielaną oddolnie przez Polaków, jednak i wśród nich znaleźli się niestety oszuści. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zwraca na ten aspekt uwagę.

Granicę polsko-ukraińską przekraczają głównie kobiety z dziećmi. To one mogą paść ofiarą oszustów
Granicę polsko-ukraińską przekraczają głównie kobiety z dziećmi. To one mogą paść ofiarą oszustów Filip Naumienko/REPORTEREast News

Polska pomoc uchodźcom zauważona na całym świecie. Są czarne owce

Wojna w Ukrainie sieje spustoszenie wśród ludności cywilnej. Od 24 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja napadła z niesłychaną agresją na Ukrainę, z bombardowanego kraju uciekły głównie kobiety wraz z dziećmi i zwierzętami.

Już na samej polsko-ukraińskiej granicy można spotkać Polaków, które z dobroci serca pomagają - angażują się w wolontariat, organizują zbiórki najpotrzebniejszych darów dla uchodźców, ale także oferują swoje prywatne mieszkania i transport z granicy do większych miast.

Wśród olbrzymiej liczby takich ludzi, którzy nie zastanawiali się ani chwili, by zwyczajnie pomóc, większość nie oczekuje w zamian niczego. Działanie polskiego społeczeństwa już jest zauważane na całym świecie i doceniane przez rządy różnych państw, a nawet przez światowe gwiazdy, jak chociażby Oprah Winfrey.

Jednak wśród ludzi dobrej woli znajdują się też osoby pragnące skorzystać na czyimś niewyobrażalnym cierpieniu. Oszuści wykorzystują w różny sposób Ukrainki przybywające do Polski.

Apel służb bezpieczeństwa i Rafała Trzaskowskiego o zachowanie ostrożności

O ostrożność i czujność apeluje policja, fundacje, a także prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski.

"Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne. Przy tak dużej liczbie osób - głównie kobiet z dziećmi - naszym obowiązkiem jest właśnie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety, jak w przypadku każdego kryzysu, pojawiają się osoby, choć na szczęście nie jest ich wiele, które chcą wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji" - powiedział w czasie konferencji prasowej poświęconej sytuacji w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa uchodźcom jest jak najszybsza ich rejestracja - przekonuje prezydent stolicy, a MSWiA z kolei obiecało czytniki do odczytywania linii papilarnych. Byłoby to spore ułatwienie pracy przy nadawaniu uchodźcom numerów PESEL.

W temacie wykorzystywania ukraińskich kobiet i dzieci działa prężenie Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada". Prezes tej Fundacji, Irena Dawid-Olczyk, podczas konferencji również zabrała głos:

"Myślę, że 99 proc. osób ma dobre chęci. Ale niestety obudziły się też hieny, zdarzały się różne sytuacje. Podejrzewamy, że mogą pojawić się także sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy. Żadne prawa, nie mówimy tu tylko o prawach człowieka, nie są zawieszone"

Aby ustrzec przybywających do Polski uchodźców, na stronie Fundacji pojawiła się instrukcja bezpieczeństwa w języku polskim oraz ukraińskim.

Instrukcja ta zawiera takie działania, jak:

  • Trzymajcie się dwójkami, trójkami. Nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo.
  • Poproś osobę, która oferuje ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości.
  • Zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc.
  • Zapisuj numery telefonów osób, które ci pomagają. Mogą się przydać.
  • W sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do Fundacji La Strada: +48 605 687 750.

W temacie takich oszustw działa również policja. Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne (numer telefonu 47 72 123 07, a dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 123 07) oraz e-mail (cpozkgp@policja.gov.pl) dla osób, które chcą zgłosić policji możliwość popełnienia przestępstwa z zakresu handlu ludźmi, lub przestępstwa na tle seksualnym.

Istnieje także możliwość zgłaszania zaginięcia uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

"Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: 47 72 56 502 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 56 502). Dzwoniąc pod ten numer przekazać można informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej" - czytamy na oficjalnej stronie Polskiej Policji, policja.pl.

Policja także zachęca przybywających do naszego kraju, że w sytuacji, gdy nie mają zapewnionego transportu i noclegu, należy udać się do najbliższego punktu recepcyjnego.

Gdy jednak ktoś zdecyduje się na transport oferowany przez nieznajomego, należy poprosić o możliwość wykonania zdjęcia numeru rejestracyjnego pojazdu i w miarę możliwości przekazania go przyjaciołom lub rodzinie. Nie należy także nikomu oddawać swoich dokumentów, ani telefonu.

***

Przeczytaj także:

"Sztab Warszawski Front". Jak można pomóc Ukrainie?INTERIA.TV
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas