Białe smugi na niebie. Czym są „chemtrails”?

Piękne błękitne niebo poprzecinane śladami zostawionymi przez samoloty. Codzienny widok, obserwowany przez miliony mieszkańców ziemi. Ot fizyka, zwykłe chmury mówią jedni. Trucizna, spisek i śmiertelne niebezpieczeństwo, ostrzegają z przekonaniem inni. Dlaczego teorie spiskowe wciąż mają się świetnie?

Białe smugi na niebie zdaniem wyznawców teorii spiskowej mogą być szkodliwe
Białe smugi na niebie zdaniem wyznawców teorii spiskowej mogą być szkodliwe123RF/PICSEL

Niedawno na facebookowym profilu jednego z serwisów internetowych pojawił się film, który ma być niezbitym dowodem na istnienie chemicznych smug (ang. chemtrails). Mimo, iż eksperci już od 20 lat zgodnie twierdzą, że nie ma żadnych naukowych dowodów na ich istnienie, film szybko zyskał popularność, zdobywając ponad tysiąc udostępnień.

Czym są chemtrails?

Chemtrails to nic innego jak smugi kondensacyjne, powstające za lecącym samolotem. Jednak według zwolenników teorii spiskowej, mówiącej o ich rzekomej szkodliwości, są one rozpylane celowo, aby na przykład: sterować klimatem i pogodą, wpływać na umysły ludzi, kontrolować je czy też zatruwać społeczeństwo szkodliwymi substancjami, testować nowe rodzaje broni biologicznej.

Od lat zwolennicy tej teorii spiskowej przytaczają rzekome dowody na istnienie chemtrails, publikując w internecie zdjęcia i filmy, pokazujące ślady na niebie mające świadczyć o tym, że przelatujący samolot rozpylił szkodliwą substancję. Najczęściej w tym kontekście wymieniane są tytan, aluminium, poliwęglany, bakterie, wirusy i grzyby.

Gdzie pojawiają się smugi kondensacyjne?

Obecnie, jak wynika z danych PANSA, każdego miesiąca w polskiej przestrzeni powietrznej pojawia się ponad 23 tysiące samolotów. To poziom porównywalny do tego, który notowano w latach 2008-2010. Przed okresem pandemicznym, ruch był zdecydowanie większy i oscylował w okolicach 68 tysięcy. Smugi kondensacyjne pojawiają się tam, gdzie latają samoloty, czyli obecnie właściwie w każdym zakątku kuli ziemskiej. Im więcej samolotów, tym więcej smug. Nie wszędzie jednak mają taki sam kształt i są dobrze widoczne. Skąd bierze się zatem ślad na niebie, określany przez zwolenników teorii spiskowych jako chemtrails?

Przez polskie niebo każdego miesiąca przelatują tysiące samolotów
Przez polskie niebo każdego miesiąca przelatują tysiące samolotów123RF/PICSEL

W różnych miejscach atmosfery powietrze ma różną wilgotność i różne temperatury. Ze spalin samolotowych wytrąca się także para wodna, która przy zetknięciu z określonym miejscem atmosfery, materializuje się postaci kropelek wody, zamieniających się natychmiast w kryształki lodu tworząc chmurę, pojawiającą się za samolotem. W zależności od wilgotności powietrza w danym miejscu utrzymują się dłużej lub krócej, są bardziej lub mniej intensywne, przy bardzo niskiej wilgotności nie pojawiają się w ogóle. Analogiczne zjawisko występuje na mniejszą skalę w momencie, gdy na mrozie z naszych ust wydostaje się ciepłe powietrze - skroplona para wodna tworzy niewielki obłoczek, podobnie dzieje się też podczas gotowania wody w czajniku. Ten mechanizm nie jest niczym niezwykłym w świecie przyrody, dlaczego więc od lat budzi tak ogromne kontrowersje?

Jak powstają teorie spiskowe?

Teorie spiskowe powstają w czasach dużej niepewności, jako próba wyjaśnienia dziwnych czy nieznanych zjawisk w przystępny sposób. Opierają się na domniemaniu, łączeniu pozornie nieistotnych faktów, bazując na uproszczeniach, usiłują tłumaczyć procesy i zjawiska w przystępny sposób. Szeroki dostęp do internetu i media społecznościowe sprzyjają ich rozpowszechnianiu.  Natychmiast po zamachach z 11 września 2001 roku sieć zapełniła się filmami, zdjęciami i relacjami osób, które miały zaprzeczać atakom terrorystycznym w tym czasie.

20 lat później czas pandemii również sprzyja tworzeniu kolejnych konspiracyjnych teorii począwszy od tego, kto rozsiewa wirusa po szczepionki rzekomo zmieniające DNA. Chemtrails są więc odpowiedzią na lęk związany ze zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz postępującym deficytem zdrowej, nieskażonej żywności.

Dziwna smuga na niebie, rozsiewane celowo tworzone przez Billa Gates’a wirusy, spisek rządu światowego, sieć 5G za pomocą której rozprzestrzenia się COVID-19, to tylko kilka absurdalnych teorii spiskowych zalewających internet. Gdyby nie fakt, że owe rewelacje mają na świecie miliony zwolenników, w reakcji na nie można by się było po prostu uśmiechnąć...

Zobacz również:

Zdrowie na talerzu. Co ze sobą łączyć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas