Bierzmowanie 2024 inne niż dotychczas. Kościół wprowadza zmiany
Bierzmowanie 2024 może znacznie różnić się od uroczystości tego typu, które miały miejsce do tej pory. Kościół wprowadza bowiem nowe zasady. Na kandydatach do przyjęcia sakramentu spoczywać będzie więcej obowiązków. Sporo do zrobienia będą mieć również rodzice. Co się zmieni?
Spis treści:
Do czego jest potrzebne bierzmowanie? "Dopełnienie chrztu"
Bierzmowanie jest jednym z sakramentów udzielanych w kościele katolickim, uważanym, podobnie jak chrzest, za sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Jego zadaniem jest umocnienie wiary. Samo bierzmowanie uważane jest za dopełnienie chrztu.
Sakrament bierzmowania przyjmowany jest zazwyczaj w młodym wieku - przystępują do niego 15- i 16-latkowie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przyjąć go również później. W praktyce bowiem przyjęcie sakramentu bierzmowania może okazać się dla katolika niezbędne. Mowa szczególnie o kilku przypadkach.
Czy ślub bez bierzmowania jest ważny? Oto co mówi kościół
Dokumenty kościelne, w tym Kodeks Prawa Kanonicznego, podkreśla znaczącą rolę bierzmowania jako sakramentu przygotowującego do przyjęcia kolejnych, w tym małżeństwa. W istocie jednak bierzmowanie nie jest formalnym wymogiem do zawarcia małżeństwa kościelnego. Jest jednak przez kościół zalecane.
Przyjęcie sakramentu bierzmowania konieczne jest jednak w obliczu innych sytuacji. Osoba, która nie przystąpiła do bierzmowania, nie może:
- wstąpić do seminarium duchownego, ani przyjąć święceń,
- wstąpić do nowicjatu, a więc rozpocząć życia zakonnego,
- zostać rodzicem chrzestnym,
- być świadkiem innego bierzmowanego.
Do tej pory warunkiem przyjęcia sakramentu bierzmowania było uczęszczanie przez kandydatów na dedykowane im, kościelne spotkania, wybranie swojego patrona, czyli nadanego później imienia oraz świadka. W zależności od duchownego, prowadzącego grupę bierzmowanych, czasami konieczne okazuje się również zdanie egzaminu lub pomyślne przejście rozmowy. Jak się okazuje, w niektórych parafiach na kandydatach do bierzmowania spocznie znacznie więcej obowiązków.
Bierzmowanie 2024. Zmiany na horyzoncie
Parafie diecezji kaliskiej zdecydowały o zmianie dotychczasowych zasad udzielania sakramentu bierzmowania. Serwis krotoszyńska.pl donosi, że znacznie wydłuży się między innymi czas przygotowania do przyjęcia sakramentu. To będzie zaczynało się już w ósmej klasie szkoły podstawowej i potrwa dwa lata.
Co więcej, duchowni chcą również, by w przygotowania mocniej zaangażowali się także rodzice. "Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzieży rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci" - tłumaczył, cytowany przez serwis, ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. To jednak dopiero początek.
Kandydaci do bierzmowania z diecezji kaliskiej będą odbywać również spotkania w mniejszych grupach oraz uczestniczyć w indywidualnych rozmowach. Odbywać będą się także spotkania formacyjne i dzieła apostolskie. Kandydaci będą musieli też aktywnie udzielać się w życiu religijnym parafii. Ponadto, jak dotychczas, uczestniczyć w szkolnych lekcjach religii oraz poświęcać czas na osobistą modlitwę i refleksję.