Nieprawdopodobne znalezisko w polskich lasach w maju. Zebrali pełny koszyk

Sezon na grzyby zaczyna się w połowie lata. Mimo że musimy na niego jeszcze trochę poczekać, dla wszystkich miłośników grzybobrania mamy dobrą wiadomość. Pierwsze borowiki i koźlarze już pojawiły się w polskich lasach. O tym, gdzie najlepiej je zbierać wypowiedział się ekspert Wiesław Kamiński, autor bloga nagrzyby.pl.

Niedawno pewien internauta pochwalił się swoimi zbiorami koźlarzy w okolicy Nowego Tomyśla w Wielkopolsce
Niedawno pewien internauta pochwalił się swoimi zbiorami koźlarzy w okolicy Nowego Tomyśla w WielkopolsceScreen zFacebooka123RF/PICSEL

Na internetowych grupach zrzeszających miłośników grzybobrania pojawia się coraz więcej zdjęć z tegorocznych zbiorów. Wśród nich królują koźlarze, jednak w lasach pojawiają się już pierwsze borowiki. 

Internauci dość sceptycznie podchodzą do zdjęć pełnych koszy, które pojawiają się na facebookowych grupach. "Czy to na pewno z tego roku?" - pisali w komentarzach. Nietrudno się jednak dziwić. Koźlarzy w lasach można szukać już pod koniec czerwca, natomiast sezon na borowiki zazwyczaj zaczyna się dopiero w lipcu. Jak jednak tłumaczy ekspert w rozmowie z portalem o2.pl:

Nawet te gatunki grzybów w wilgotnym, nasłonecznionym maju nie są żadną anomalią i co roku spotykane są o tej porze roku w małych ilościach
twierdzi grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Gdzie szukać borowików i koźlarzy w maju?

Według eksperta borowików w maju możemy szukać w rzadszych i prześwietlonych połaciach lasów. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie dochodzą promienie słońca, dlatego w ich poszukiwaniach warto wybrać się na skraje dróg, a także łąki. W Polsce występuje wiele rodzajów borowików. Niektóre z nich są niejadalne. Wiesław Kamiński podkreśla, że w maju możemy zbierać pewien konkretny rodzaj prawdziwków:

Pierwszymi grzybami, na jakie możemy natknąć się o tej porze roku, są borowiki ceglastopore, a dokładnie jak wskazuje nowe nazewnictwo, krasnoborowiki ceglastopore
tłumaczy ekspert.

Borowiki ceglastopore to rodzaj borowika, którego najczęściej spotkamy w górach. Występuje zarówno w lasach świerkowych, liściastych, jak i mieszanych. Jego wysyp zaczyna się już od połowy maja i trwa do października. 

Borowika ceglastoporego można rozpoznać po czerwonej nodze oraz karminowym spodzie kapelusza.
Borowika ceglastoporego można rozpoznać po czerwonej nodze oraz karminowym spodzie kapelusza.123RF/PICSEL

Sezon na koźlarze rozpoczęty

Miłośników grzybów nie powinna też dziwić wczesna obecność koźlarzy w lasach. Obecnie jest ona wynikiem wysokich temperatur oraz obfitych opadów deszczu. Z tych powodów na największy wysyp tych grzybów można liczyć w województwie lubuskim. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny region, w którym możemy wybrać się na letnie grzybobranie. Ekspert twierdzi, że borowiki czy koźlarze znajdziemy również w województwach, w których w ostatnim czasie odnotowano wyższe temperatury, czyli w:

  • lubuskim, 
  • podkarpackim, 
  • dolnośląskim, 
  • świętokrzyskim.
Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać?Interia.tv

Jakie gatunki możemy zbierać na przełomie maja i czerwca?

Oprócz borowików i koźlarzy w maju w lasach spotkamy:

  • maślaki żółte,
  • maślaki zwyczajne,
  • kurki, 
  • gęśnice wiosenną, 
  • żółciaka siarkowego,
  • smardze.

Wiesław Kamiński dodał również, że już niebawem będziemy mogli zbierać borowiki usiatkowane. Na jednej z facebookowych grup dla miłośników grzybobrania pojawiły się już pierwsze zdjęcia tych grzybów w lasach. Znaleźli je grzybiarze w województwie zachodniopomorskim. 

W maju w lasach możemy szukać m.in. maślaków zwyczajnych
W maju w lasach możemy szukać m.in. maślaków zwyczajnychMonika GALICKA/East NewsEast News

"Sezon zapowiada się dobry" - twierdzi ekspert

Zapytany o tegoroczny sezon grzyboznawca Wiesław Kamiński stwierdził, że:

Sezon zapowiada się dobry, bo stan wód gruntowych jest dosyć wysoki i w wielu rejonach Polski jest dość mokro.

Jednocześnie zaznaczył, że na borowiki szlachetne trzeba jednak poczekać. Są to grzyby ciepłolubne, które najwcześniej w Polskich lasach pojawią się z końcem czerwca. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas