Co gryzie w maju? Na te owady lepiej uważać

Wiosna to czas, w którym chętnie decydujemy się na aktywność na świeżym powietrzu. Spacery po lesie czy piknik na łące to plany na majowe weekendy wielu z nas. Niestety, coraz cieplejsze dni zwiększają aktywność owadów, również tych przez nas nielubianych. Co gryzie w maju? Na jakie owady należy uważać w czasie wycieczek na łono natury?

Jakie owady mogą nas pogryźć w maju? Lista jest całkiem długa
Jakie owady mogą nas pogryźć w maju? Lista jest całkiem długa123RF/PICSEL

Choć aktywność owadów i pajęczaków w pierwszych wiosennych miesiącach jest mniejsza niż latem, niektóre gatunki żywiące się krwią już teraz mogą być uciążliwe. Przed wycieczką do lasu lub na łąkę warto więc zadbać o odpowiedni ubiór oraz zabezpieczenie skóry specjalnymi preparatami.

Co gryzie w maju? Kleszcze są już aktywne

Kleszcze są insektami, które mogą nas zaatakować najwcześniej. Zazwyczaj budzą się już na początku marca, gdy tylko temperatura sięgnie 7-9 stopni Celsjusza. Ich największa aktywność przypada natomiast na maj.

Kleszcze są pajęczakami żywiącymi się krwią, atakują więc nie tylko ludzi, ale także inne ssaki, m.in. psy. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie czworonogów przed rozpoczęciem sezonu wiosennego.  

Ugryzienia kleszczy zazwyczaj nie są bolesne, ponieważ przebijając skórę, wprowadzają do tkanek substancję znieczulającą. Sprawia to, że czasem trudno je zauważyć.

Ukąszenia kleszczy są jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą wywoływać liczne choroby. Do najczęstszych z nich należą borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Po zauważenia kleszcza, który zainfekował skórę, najlepiej zgłosić się o pomoc do lekarza. Osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności, mogą również usunąć go samodzielnie. 

Ze względu na zmiany klimatu, kleszcze są aktywne przez coraz większą część roku
Ze względu na zmiany klimatu, kleszcze są aktywne przez coraz większą część roku123RF/PICSEL

Na komary za wcześnie, ale atakują meszki

Kolejnymi uciążliwymi owadami żywiącymi się naszą krwią są meszki. Te owady z rodziny muchówek są znacznie mniejsze od komarów, które o tej porze roku jeszcze nie są aktywne. Mimo niewielkich rozmiarów, ugryzienie meszek są bardzo bolesne. W przeciwieństwie do komarów nie przekłuwają one naskórka, lecz rozrywają go, przy okazji wstrzykując nam enzym rozpuszczający tkanki o nazwie hialuronidaza.

Ugryzienia meszek intensywnie swędzą, a rany długo się goją. Dodatkowo bardzo często wywołują one reakcje alergiczne. Silne zaczerwienienie i opuchlizna mogą się pojawić nawet u osób w niewielkim stopniu uczulonych na owadzie toksyny.

Meszki atakują głównie wiosną - ich największa aktywność przypada na maj oraz czerwiec. Najczęściej spotykane są w zacienionych miejscach - takich jak lasy - oraz na terenach o dużej wilgotności.

Ugryzienia meszków są bardzo bolesne i długo się goją
Ugryzienia meszków są bardzo bolesne i długo się goją123RF/PICSEL

Co gryzie w maju? Uwaga na użądlenie pszczoły

W czasie majowej wycieczki raczej nie spotkamy jeszcze os czy szerszeni, powinniśmy jednak uważać na pszczoły. Budzą się one, gdy tylko temperatura na zewnątrz przekroczy 10-12 stopni Celsjusza. Mimo że zazwyczaj nie są one agresywne, w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować człowieka.

Użądlenie pszczoły charakteryzuje się intensywnym, piekącym bólem, może również pojawić się zaczerwienienie, a nawet opuchlizna. Objawy te zazwyczaj ustępują po ok. godzinie. Aby złagodzić ból, warto wykorzystać domowe metody na użądlenie pszczoły. 

Jak zapobiegać ugryzieniom owadów?

Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez owady, przed wycieczką na łono natury warto zadbać o odpowiedni ubiór. Wybierając się na spacer po lesie najlepiej założyć spodnie z długimi nogawkami oraz bluzkę w dłuższym rękawem, w ochronie przed insektami pomocna będzie także lekka czapka lub chustka.

Skuteczną ochronę zapewniają również specjalne preparaty odstraszające kleszcze, komary czy meszki. 

Czytaj również:

Zobacz także:

"Wydarzenia": Ich ugryzienie może powodować boreliozę. Lekarz radzi Jak usunąć kleszczaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas