Co oznaczają trzy rzędy brzóz? To nie przypadek. Leśnicy wyjaśniają
Oprac.: Dagmara Kotyra
Praktykując leśne wędrówki, można się spotkać z wieloma oznaczeniami. Jednak nie wszystkie działania leśników od razu rzucają się w oczy. Mowa tu o trzech rzędach brzóz. Wbrew pozorom znajdowanie się ich tuż przed sosnami nie jest dziełem przypadku. Leśnicy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości.
Trzy rzędy brzóz - co oznaczają?
Tym razem Lasy Państwowe postanowiły przekazać informacje o rosnących przed sosnami brzozach. "Czy zwróciliście uwagę, że bardzo często lite drzewostany sosnowe otoczone są rzędem brzóz, a nawet trzema rzędami brzóz?" - dopytują leśnicy.
Jak się okazuje, nie jest to dzieło przypadku, a jedno z zaleceń gospodarki leśnej, które wiąże się z sadzeniem na najsłabszych glebach, gdzie radzi sobie tylko sosna, trzech rzędów brzóz.
Zobacz także: Wąż "dusiciel" grasuje po Polsce, budzi postrach w lasach i na polanach. Jest się czego bać?
Po co sadzi się brzozy przed sosnami?
Jak wyjaśniają leśnicy, w związku tym, że brzoza nie jest wymagającym drzewem posadzona na takim terenie radzi sobie z trudnymi warunkami i się utrzymuje. Ponadto pełni ważną rolę. Lasy Państwowe podkreślają, że jest przede wszystkim mniej palna, a to oznacza, że stanowi barierę ochroną dla sosny, która jest znacznie mniej odporna na ogień.
Z czasem tak posadzone brzozy zaczynają również pełnić jeszcze jedną funkcję. "Po latach świadectwem tego typu postępowania są swego rodzaju «aleje brzozowe» wzdłuż dróg, tworzone przez brzozy, które przetrwają w niełatwych warunkach ubogich siedlisk. Trzeba przyznać, że nabierają one z wiekiem waloru estetycznego..." - czytamy w facebookowym poście Lasów Państwowych.
***