Reklama

Cyklon Sani zbliża się do Polski. IMGW alarmuje: zawieje i zamiecie śnieżne

Zima zdaje się na dobre zadomawiać w Polsce. Niskie temperatury, w połączeniu z opadami śniegu, od kilku dni towarzyszą Polakom, mocno utrudniając szczególnie codzienne podróże. Prognozy nie napawają jednak optymizmem. Chłód nie odpuści. Do Polski zbliża się bowiem cyklon Sani.

Prognoza pogody na wtorek. Zima nie daje za wygraną

Wtorek w wielu regionach kraju przywitał się pogodną aurą. Nieco chmur, w połączeniu z mgłą, pojawiło się na południu oraz północnym wschodzie Polski, gdzie lokalnie wystąpiły również opady śniegu. Podobna aura utrzymywać będzie się przez cały dzień.

"Dziś zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura od -6 st. C do 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat w porywach do 55 km/h" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Występujący w górach silny wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Szczególnie niebezpiecznie będzie na zachodzie kraju. Tam wieczorem opady śniegu zamienią się w deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz. Będzie ślisko. Na drogach i chodnikach warto zachować wyjątkową uwagę.

Reklama

Zobacz również: Za upadek na chodniku możesz dostać odszkodowanie. Oto kto musi je wypłacić

Alert RCB. Niebezpieczne powietrze

W środę, 6 grudnia, obok niesprzyjających w wielu miejscach kraju warunków atmosferycznych, na południu Polski gwałtownie pogorszyła się jakość powietrza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert związany z prognozowaną złą jakością powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (smog).

Alert RCB dotarł do mieszkańców Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego i dębickiego. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje w tych rejonach zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m. Eksperci apelują, aby mieszkańcy tych regionów ograniczyli aktywność na powietrzu.

Zobacz również: Nie odśnieżyłeś auta? Mandat może znacznie uszczuplić portfel

Jaka zima 2023/24? Pogoda na najbliższe dni

Jutro, 7 grudnia, zimowa aura utrzyma się nad Polską. Opadów śniegu mogą spodziewać się przede wszystkim mieszkańcy województwa:

  • śląskiego
  • małopolskiego
  • podkarpackiego 
  • oraz Ziemi Świętokrzyskiej

Biały puch pojawić może się również na Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie. Należy zachować szczególną uwagę. Drogi i chodniki mogą zrobić się śliskie.

Kolejne dni w pogodzie nie malują się w bardziej optymistycznych barwach. Wręcz przeciwnie - do Polski nadciąga cyklon Sani, który przyniesie ze sobą kolejną porcję opadów śniegu. Według prognoz przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 3 do 10 cm. Najwięcej śniegu spadnie w południowych powiatach województwa śląskiego i małopolskiego.

"To będzie ostatni tak istotny w pierwszej połowie grudnia powiew zimy na nizinach i wyżynach oraz w górach i obszarach podgórskich" - informuje serwis fanipogody.pl. W okolicach 10 grudnia ciepły front zacznie wypierać z Polski zimne powietrze arktyczne.

Zobacz również: Wiemy, kiedy przyjdzie odwilż. Termometry wskażą nawet 10 stopni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | zima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy