Czy kot może dostać spadek? Polskie prawo mówi jasno
Oprac.: Agata Zaremba
Jak zabezpieczyć przyszłość naszego ukochanego zwierzaka w przypadku śmierci? To pytanie często zadają sobie osoby, które nie mają bliskiej rodziny lub po prostu chcą zapewnić swojemu pupilowi godne życie po ich odejściu. Czy w związku z tym, kot może dostać od nas spadek?
Spis treści:
Czy zwierzęta mogą być beneficjentami testamentu? Polskie prawo mówi jasno
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kodeksie cywilnym. Art. 927 wyraźnie określa, że zdolność dziedziczenia mają wyłącznie osoby fizyczne i prawne. Oznacza to, że spadku nie dostaną po nas zwierzęta.
Chociaż polskie prawo nie pozwala na bezpośrednie dziedziczenie przez kota lub inne zwierzę domowe, istnieją sposoby na zadbanie o dalsze życie pupila po naszej śmierci. Istnieje kilka możliwości.
Jak zadbać o dobrą przyszłość naszego pupila?
Przyszłość naszego kota możemy zabezpieczyć poprzez sporządzenie testamentu. W tym akcie prawnym możemy wskazać osobę, która będzie odpowiedzialna za opiekę nad naszym pupilem, a także przeznaczyć środki finansowe na jego utrzymanie. Pamiętajmy jednak, że spadkobierca nie jest prawnie zobowiązany do spełnienia takiego zapisu testamentowego, chyba że wynika to ze zobowiązań moralnych.
Inną możliwością jest zawarcie w akcie ostatniej woli polecenia testamentowego. Pozwala nam ono na nakładanie obowiązków na spadkobiercę, przy czym nie musi czynić go wierzycielem.
Kolejną opcją jest przekazanie zwierzaka pod opiekę fundacji lub stowarzyszenia zajmującego się opieką nad zwierzętami. W takim przypadku możemy przeznaczyć fundacji środki finansowe na utrzymanie naszego pupila.
Zobacz również: W ten sposób kot przekazuje ważną wiadomość. Zwróć uwagę na oczy
Pamiętajmy, aby sprawdzić wiarygodność i zaangażowanie organizacji
Należy jednak pamiętać, że pomimo naszych starań, zwierzak może mieć problem z adaptacją w nowym środowisku, szczególnie jeśli trafi do schroniska lub zostanie oddany w adopcję. Dlatego warto z góry ustalić warunki adopcji oraz sprawdzić wiarygodność i zaangażowanie organizacji, do której chcemy przekazać naszego kota, czy też psa.
Ważne jest również wcześniejsze omówienie z wybraną osobą kwestii związanych z opieką nad zwierzakiem. Wybór opiekuna powinien być przemyślany, w końcu musimy wziąć pod uwagę jego warunki mieszkaniowe, możliwość finansowania opieki oraz gotowość do zaangażowania się w opiekę nad zwierzęciem.