Oto jak działa kocia pamięć. Koty pamiętają więcej, niż się nam wydaje

Kocia natura dla wielu, nawet doświadczonych, właścicieli kotów bywa zaskakująca. Na ich temat powstało wiele stereotypów i przekonań, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. O ile można się nauczyć odczytywać komunikaty wysyłane przez kota, o tyle ciężko odkryć, co tak naprawdę dzieje się w jego głowie. Jak wygląda kocia pamięć i czy koty pamiętają przebieg swojego życia? Odpowiedź może wielu zaskoczyć.

Okazuje się, że kocia pamięć jest na bardzo dobrym poziomie
Okazuje się, że kocia pamięć jest na bardzo dobrym poziomie123RF/PICSEL

Koty - jakie są naprawdę?

Nie można nie wspomnieć, że koty to mistrzowie komunikacji, którzy doskonale wiedzą, jak zasygnalizować otoczeniu swoje odczucia. Niestety koty zaszufladkowano jako zwierzęta złośliwe, wredne i szukające zemsty. Kocia pamięć magazynuje wiele wspomnień, również tych negatywnych, ale nie oznacza to, że koty za wszelką cenę szukają zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Czy koty mają pamięć?

Okazuje się, że kocia pamięć jest na bardzo dobrym poziomie. Najlepiej działa jednak u najmłodszych osobników. Z wiekiem się delikatnie osłabia, co oznacza, że zapamiętywanie staje nieco dłuższym procesem. W przypadku ludzi jest podobnie. Im starszy człowiek, tym więcej czasu potrzeba na zapamiętywanie. Zdarza się jednak, że starsze koty borykają się z problemami z pamięcią, a nawet dopada je demencja.

O tym, że koty potrafią zapamiętywać, świadczy fakt, że łatwością przypominają sobie, gdzie w ostatnim czasie upolowały zdobycz i ponownie wybierają się w to samo miejsce, by zwiększyć swoje szanse na udane łowy. W przypadku udomowionych kotów pamięć działa w przypadku stałych pór karmienia. Kot doskonale będzie wiedział, o której powinien dostać jedzenie i z pewnością się o nie upomni.

Koty mają zarówno pamięć krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Ta pierwsza przechowuje informacje sprzed 30 sekund, które nie są znaczące w jego życiu i są wykorzystywane tylko przez chwilę np. podczas polowania.

Z kolei pamięć długotrwała dotyczy wydarzeń nawet sprzed kilku lat. Koty pamiętają zarówno te dobre, jak i złe chwile. Okazuje się, że mogą mieć również pamięć epizodyczną, a to oznacza, że potrafią zapamiętywać określone zdarzenia ze swojego życia.

Pamięć krótkotrwała, długotrwała i epizodyczna u kotów sprawia, że w ich głowach pozostaje wiele wspomnień i faktów z ich życia
Pamięć krótkotrwała, długotrwała i epizodyczna u kotów sprawia, że w ich głowach pozostaje wiele wspomnień i faktów z ich życia123RF/PICSEL

Jaka jest kocia pamięć?

Do tego oczywiście dochodzi zapamiętywanie zapachów, które w życiu kotów mają ogromne znaczenie. To właśnie za ich pomocą rozpoznają inne koty. W ten sposób odróżniają znane osobniki od tych, które w ich życiu pojawiły się dopiero pierwszy raz.

Warto wspomnieć, że bardzo dobra kocia pamięć oznacza, że koty na długo zapamiętują traumatyczne przeżycia, zwłaszcza z okresu, gdy były małe. Uznaje się, że koty potrafią zapamiętywać pewne wydarzenia i zjawiska nawet na całe życie. Jeśli kot boi się jakiegoś hałasu, może to oznaczać, że pamięta go sprzed lat jako dźwięk budzący w nim strach i lęk.

Ponadto niektóre koty z łatwością zapamiętuje swoje imiona, na które reagują bez zawahania. Dodatkowo są w stanie budować skojarzenia związane z różnego rodzaju dźwiękami. Przykładowo słysząc otwieranie szafek w kuchni, od razu przychodzi im na myśl jedzenie.

Pamięć krótkotrwała, długotrwała i epizodyczna u kotów sprawia, że w ich głowach pozostaje wiele wspomnień i faktów z ich życia. Bez problemu rejestrują to, co wydarza się dookoła, szybko się uczą, a nabyte umiejętności doskonale wykorzystują w swojej codzienności. Opiekunowie powinni więc dbać o pamięć kotów za pomocą, chociażby gier i zabaw stymulujących pracę mózgu.

***

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas