Czy praca 1 listopada jest dodatkowo płatna? Oto oficjalne ustalenia

W tym roku 1 listopada przypada na środę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a każdemu pracownikowi, który będzie musiał wtedy wykonywać swoje obowiązki, przysługuje dzień wolny. Czy takiej osobie należy się z tego tytuł dodatkowe wynagrodzenie? Odpowiadamy.

1 listopada - we Wszystkich Świętych przypada dzień wolny od pracy. Osobom, które muszą wtedy wykonywać swoje obowiązki przysługuje dzień wolny
1 listopada - we Wszystkich Świętych przypada dzień wolny od pracy. Osobom, które muszą wtedy wykonywać swoje obowiązki przysługuje dzień wolny ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

W jakich przypadkach praca 1 listopada jest dozwolona?

Niedziele oraz święta to dni wolne od pracy. W niektórych jednak przypadkach pracownik ma obowiązek wykonywać wtedy powierzone mu zadania. Kodeks pracy zezwala na pracę w święta między innymi w sytuacjach, gdy konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej czy usunięcia awarii, a także w firmach, gdzie wykonywanie obowiązków z różnych względów nie może zostać wstrzymane.

W niedziele oraz święta do pracy można zmusić jedynie osobę, której obowiązki wymagają użyteczności społecznej czy też opierają się o zapewnianie codziennych potrzeby ludności - są to np. placówki służby zdrowia, lokale gastronomiczne, jednostki gospodarki komunalnej, zakłady działające w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

W niedziele oraz święta do pracy muszą się stawić osoby, których obowiązki nie mogą zostać przerwane
W niedziele oraz święta do pracy muszą się stawić osoby, których obowiązki nie mogą zostać przerwane123RF/PICSEL

Praca 1 listopada. Czy pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Jeśli pracownik wykonuje więc pracę w święto - jak np. 1 listopada, pracodawca ma obowiązek zapewnienia mu innego dnia wolnego od pracy - w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających takie święto lub następujących po nim. Jeżeli nie jest to możliwe, dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku, gdy pracownik nie może wykorzystać wolnego dnia w podanym terminie, należy mu się dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Co więcej, praca wykonywana w święto, trwająca powyżej 8 godzin jest uznawana za pracę w godzinach nadliczbowych - wiąże się to z czasem wolnym lub też dodatkowym wynagrodzeniem wynoszącym minimum 60 proc. wynagrodzenia pracownika oraz dodatkiem - zgodnie z art 1511 § 1 kp dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w niedziele oraz święta przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas