Czy sąsiad może odebrać mój list polecony? Problem pojawia się coraz częściej

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Listonosze i kurierzy przychodzą z listami, przesyłkami zazwyczaj w godzinach, gdy akurat jesteśmy w pracy. W przypadku gdy nie odbierzemy czegoś, to zostajemy z awizo, z którym musimy jechać na pocztę. Szukając sposobu na to, aby nie musieć jeździć za każdym razem, zaczynamy o pomoc prosić sąsiadów. Czy sąsiad może odebrać list polecony za nas? Czy nasze przesyłki mogą zostawać u sąsiada?

Sąsiad może odebrać twój list polecony, jeśli posiada pełnomocnictwo pocztowe.
Sąsiad może odebrać twój list polecony, jeśli posiada pełnomocnictwo pocztowe.Tomasz Holod/Polska Press/East NewsEast News

Czy sąsiad może odebrać list polecony?

Odbiór zwykłych listów pod nieobecność nie jest żadnym problemem. Listonosz po prostu zostawi je w skrzynce bez informowania nas o tym. Komplikacje zaczynają się w momencie, gdy pracownik poczty musi przekazać korespondencję, która ma być dostarczona do rąk własnych.

W teorii sąsiad nie może odebrać listu poleconego. W praktyce jednak jest to możliwe, jeśli adresat udzieli swojemu sąsiadowi odpowiedniego pełnomocnictwa. Konkretnie chodzi o pełnomocnictwo pocztowe.

Pełnomocnictwo pocztowe pozwala na wyznaczenie konkretnej osoby, która będzie mogła odbierać awizowaną korespondencję w imieniu adresata. Dokładniej możliwe jest odbieranie przesyłek lub przekazów pocztowych. Mocodawca może dać możliwość jednorazowego odbioru lub wyznaczyć konkretny zakres dat, w którym upoważnia swojego sąsiada do działania w swoim imieniu.

Aby udzielić sąsiadowi pełnomocnictwa pocztowego, niezbędne jest wypełnienia wzoru pełnomocnictwa, które znajduje się na stronie internetowej poczty polskiej. Proces odbywa się w obecności pracownika operatora pocztowego w placówce pocztowej. Za usługę może zostać pobrana opłata.

Jeśli więc sąsiad będzie posiadać od nas pełnomocnictwo pocztowe, to z dokumentem będzie mógł odbierać nasze listy polecone.

Kiedy paczka nie trafi do adresata. Co dzieje się z „problematycznymi” przesyłkami?
Kiedy paczka nie trafi do adresata. Co dzieje się z „problematycznymi” przesyłkami?Piotr Kamionka/REPORTEREast News

Czy listonosz może zostawić przesyłkę u sąsiada?

Listonosza można poinformować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośredni kontakt z dostawcą, w którym wprost poprosimy go o zostawianie przesyłek do nas u sąsiada. Należy oczywiście wskazać, o którego dokładniej sąsiada chodzi.

Drugim sposobem jest użycie funkcji "Uwagi specjalne", która jest dostępna w wielu sklepach internetowych. W takiej zakładce możemy zapisać, aby w razie nieobecności przesyłki zostawały u konkretnego sąsiada. Sklep, w którym wykonywano zamówienie, przekaże tę informację do przewoźnika.

Jednakże, jeśli listonosz przyniesie do nas przesyłkę sądową, to niezbędne będzie pełnomocnictwo pocztowe. Bez niego paczka nie zostanie pozostawiona u sąsiada.

Jak można odebrać list polecony za kogoś?

Do odebrania za kogoś listu poleconego potrzebne jest aktualne pełnomocnictwo pocztowe. Podczas wizyty listonosza mocodawca powinien okazać pracownikowi poczty ważny dokument. Do tego potrzebny może być także dowód osobisty, który potwierdzi tożsamość pełnomocnika. Po sprawdzeniu danych listonosz powinien bez problemu przekazać korespondencję.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas