Czy to już ostatnie dni z piękną pogodą? Mamy najnowszą prognozę
Oprac.: Łukasz Piątek
Ostatnie dni wakacji obfitują w piękną, słoneczną pogodę, której towarzyszy wysoka temperatura. I choć obecnie miejscami termometry wskazują nawet 30 st. C, to już od najbliższego weekendu czeka nas niewielkie ochłodzenie. A co specjaliści z IMGW prognozują na kolejne dni?
Jaka pogoda czeka nas w najbliższy weekend?
Jak wynika z prognozy IMGW - w piątek i w sobotę w wielu rejonach kraju pojawią się chmury, przelotne opady deszczu i burze. W piątek w wielu miejscach jeszcze upalnie do 30 st. C, nad morzem 20 st. C, ale od soboty temperatura będzie już niższa.
Specjaliści z IMGW prognozują, że będzie nam towarzyszył wiatr słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków północnych, w piątek z kierunków wschodnich i południowych. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
W niedzielę chłodniej zrobi się nad morzem, na Podkarpaciu i wschodzie Lubelszczyzny, od 17 st. C do 21 st. C, na pozostałym obszarze od 22 st. C do 26 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północny.
Niewykluczone, że upał wróci na początku przyszłego tygodnia. W poniedziałek na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku termometry mogą wskazać 32 kreski, na Warmii, Mazurach, Podlasiu ok. 28-29 st. C, a w pozostałej części kraju temperatura ma oscylować wokół 30-31 st. C.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa do końca roku
W październiku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, na północnym zachodzie suma powyżej normy - informuje IMGW.
Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika również, że w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej, ale niewykluczone, że czeka nas więcej opadów deszczu, niż zazwyczaj w tym miesiącu.
W grudniu nie powinniśmy się spodziewać anomalii w kontekście temperatury, biorąc pod uwagę zakres normy wieloletniej z lat 1991-2020. W ostatnim miesiącu roku może jednak więcej popadać, gdyż wedle prognozy IMGW - miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.