Reklama

Reklama

Czy w niedzielę, 19 czerwca sklepy będą otwarte?

Niedziela handlowa w 2022 r. wypada siedem razy. Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, która obowiązuje od 1 marca 2018 roku, zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Większe zakupy mogliśmy zrobić również w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy. Kiedy dokładnie wypadają niedziele handlowe? Gdzie 19 czerwca będzie można zrobić zakupy? Sprawdź

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Początkowo wskazano jedną niedzielę w miesiącu, która była niehandlowa. A od 2020 roku niedzielami handlowymi są tylko:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  • niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkanocy;
  • ostatnia niedziela przypadającą: w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Jeśli placówka handlowa spełnia pewne warunki i znajdzie się w wykazie zamieszczonym w art. 6 ust. 1 ustawy, to może być otwarta we wszystkie niedziele i święta. Co to oznacza w praktyce? Zakazowi nie podlegają m.in.: stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. 

Reklama

Otwarte mogą być także sklepy, w których pracować będzie właściciel lub jego rodzina. Jak czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy: "ustawa wprowadziła możliwość korzystania przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną (który prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek z nieodpłatnej pomocy, np. małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, wnuków, dziadków, którzy nie są pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy".

Zobacz również: Tak nas oszukują w sklepach! Katarzyna Bosacka pokazała zdjęcia

Czy w niedzielę, 19 czerwca będą otwarte sklepy? 

19 czerwca to niedziela niehandlowa, czyli wszystkie galerie handlowe czy markety będą pozamykane. Tego dnia zakupy zrobimy jedynie w małych sklepikach osiedlowych czy sklepach typu Żabka. Otwarte będą też, jak wspomnieliśmy  m.in. stacje benzynowe czy kwiaciarnie. Co ważne zakaz handlu nie dotyczy placówek usługowych, tak więc 19 czerwca będzie można wybrać się do restauracji, kawiarni czy na basen. A następna niedziela, 26 czerwca będzie już handlowa. 

Niedziele handlowe w 2022 r. - kalendarz 

  • Niedziele handlowe - czerwiec 2022 r. 

Niedziel handlowa przypada 26 czerwca.

  • Niedziele handlowe - lipiec 2022 r. 

We wszystkie niedziele w lipcu obowiązuje zakaz handlu 

  • Niedziele handlowe - sierpień 2022 r. 

W sierpniu będzie jedna niedziela handlowa - 28 sierpnia.

  • Niedziele handlowe - wrzesień, październik, listopad 2022 r.

Zgodnie z Ustawą w tych miesiącach nie będzie niedziel handlowyc

  • Niedziele handlowe  - grudzień 2022 r.

Zakupy będzie można zrobić  w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, czyli 11 i 18 grudnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niedziele handlowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy