Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? Oto co można jeść

Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego. Wierni w tym dniu tłumnie udają się do kościołów na pamiątkę wydarzeń z wieczernika. Wielu z nich zastanawia się, czy w tym czasie obowiązuje post i czy jest zakaz spożywania określonych produktów. Oto co można jeść w Wielki Czwartek.

Przez to, że Wielki Czwartek jest rozpoczęciem Triduum Paschalnego, wierni zastanawiają się, czy obowiązuje ścisły post
Przez to, że Wielki Czwartek jest rozpoczęciem Triduum Paschalnego, wierni zastanawiają się, czy obowiązuje ścisły post123RF/PICSEL

Wielki Czwartek – co trzeba wiedzieć?

W Wielki Czwartek rozpoczyna się męka Chrystusa, a więc msza nie zostaje zakończona i nie pojawia się błogosławieństwo wiernych. Wszelki dzwony milkną, a Najświętszy Sakrament jest przenoszony do "Ciemnicy", czyli specjalnego miejsca adoracji. Tabernakulum zostaje otwarte, gaśnie lampka oznaczająca obecność Jezusa, a ołtarz pozostaje pusty.

Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post?

Przez to, że Wielki Czwartek jest rozpoczęciem Triduum Paschalnego, wierni zastanawiają się, czy obowiązuje ścisły post. W tym dniu nie trzeba się jednak powstrzymywać od pokarmów mięsnych. W Wielki Czwartek nie ma również zakazów dotyczących innych produktów. Zatem w pierwszy dzień Triduum Paschalnego można spożywać wszelkie pokarmy. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość oraz post.

W Wielki Czwartek msza jest odprawiana na pamiątkę wydarzeń z wieczernika
W Wielki Czwartek msza jest odprawiana na pamiątkę wydarzeń z wieczernika123RF/PICSEL

Informacje na ten temat można znaleźć w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Stanowi o tym Kan. 1251: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

W związku z wyżej wymienionym kanonem post ścisły obowiązuje dzień później, czyli w Wielki Piątek. W tym dniu następuje kontynuacja Triduum Paschalnego. Wówczas nie odprawia się mszy, a obrzędy liturgiczne są podzielone na trzy etapy: Liturgię Słowa, adorację Krzyża i obrzędy Komunii św.

***

„Zdrowie na widelcu”: Domowe ciasto nie zawiera tych szkodliwych składnikówPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas