Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? Oto co można jeść
Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego. Wierni w tym dniu tłumnie udają się do kościołów na pamiątkę wydarzeń z wieczernika. Wielu z nich zastanawia się, czy w tym czasie obowiązuje post i czy jest zakaz spożywania określonych produktów. Oto co można jeść w Wielki Czwartek.
Wielki Czwartek – co trzeba wiedzieć?
W Wielki Czwartek rozpoczyna się męka Chrystusa, a więc msza nie zostaje zakończona i nie pojawia się błogosławieństwo wiernych. Wszelki dzwony milkną, a Najświętszy Sakrament jest przenoszony do "Ciemnicy", czyli specjalnego miejsca adoracji. Tabernakulum zostaje otwarte, gaśnie lampka oznaczająca obecność Jezusa, a ołtarz pozostaje pusty.
Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post?
Przez to, że Wielki Czwartek jest rozpoczęciem Triduum Paschalnego, wierni zastanawiają się, czy obowiązuje ścisły post. W tym dniu nie trzeba się jednak powstrzymywać od pokarmów mięsnych. W Wielki Czwartek nie ma również zakazów dotyczących innych produktów. Zatem w pierwszy dzień Triduum Paschalnego można spożywać wszelkie pokarmy. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość oraz post.
Informacje na ten temat można znaleźć w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Stanowi o tym Kan. 1251: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".
W związku z wyżej wymienionym kanonem post ścisły obowiązuje dzień później, czyli w Wielki Piątek. W tym dniu następuje kontynuacja Triduum Paschalnego. Wówczas nie odprawia się mszy, a obrzędy liturgiczne są podzielone na trzy etapy: Liturgię Słowa, adorację Krzyża i obrzędy Komunii św.
Zobacz także: Kiedy jeść święconkę, co do niej włożyć i kiedy iść do kościoła? Ważne pytania o Wielkanoc
***