Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Wielu katolików zapomina o zasadzie
Msza święta w dniu Bożeg Narodzenia? To dla większości katolików oczywista oczywistość. Jednak czy w kościele należy pojawić się również w Wigilię? A co z drugim dniem świąt Bożego Narodzenia? Wyjaśniamy.
Spis treści:
W prawie kanonicznym znajdziemy listę tak zwanych świąt nakazanych. Są to uroczystości, w których praktykujący katolik ma obowiązek uczestniczyć. W przypadku absencji, której nie można wytłumaczyć chorobą lub innym ważnym powodem, popełnia się grzech. W jakim więc dniach katolicy muszą stawić się na liturgii w Boże Narodzenie 2024 roku?
Pasterka i uczestnictwo we mszy niedzielnej
Wigilia Bożego Narodzenia w 2024 roku przypada we wtorek, tradycyjnie 24 grudnia. Tego dnia obecność na mszy świętej nie jest obowiązkowa. Rozpoczęciem obchodów Bożego Narodzenia jest odprawiana o północy tego dnia Pasterka. Uczestnictwo w niej również nie jest nakazane przez kościół. Warto jednak pamiętać, że zalicza się ona już do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wynika z tego, że po uczestnictwie w Pasterce nie ciąży już na nas obowiązek udania się na liturgię 25 grudnia.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by tak uczynić. Jednak tutaj znów spotykamy się z pewnym przepisem, tym razem dotyczącym przystąpienia do komunii świętej. Jeśli braliśmy udział w tym sakramencie w czasie Pasterki, możemy podejść do niego powtórnie w niedzielę, ale pod wymogiem pełnego uczestnictwa w "dziennej" niedzielnej mszy. Nie wolno przystępować do komunii trzykrotnie.
Drugi dzień świąt — obowiązkowa msza?
Święto św. Szczepana — zwyczajowo, a nie oficjalnie, nazywane drugim dniem świąt Bożego Narodzenia — to dzień poświęcony pamięci tego ważnego w historii Kościoła męczennika. Tego dnia nie nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, aczkolwiek jest to ważne święto kościelne i praktykujący katolicy przywiązują do niego dużą wagę.
Brak obecności na uroczystościach liturgicznych — co wtedy?
"Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin" - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Choroba, opieka nad chorym bliskim, nieobecność kapłana, który może odprawić mszę — to wszystko niejako zwalnia nas z odpowiedzialności duchowej za nieobecność na obowiązkowej mszy. W takim przypadku można na przykład pomodlić się w domu, wraz z rodziną lub samemu.
Święta nakazane w Polsce
W Polsce każdy praktykujący katolik jest zobowiązany do uczestnictwa w liturgii w każdą niedzielę. Poza tym również w następujące dni:
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia
- Uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli (Boże Ciało) - wypada czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, a więc równo 60 dni po Wielkanocy.
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia
- Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia.
***