Dlaczego kot kicha?

Zauważyłeś, że twój kot czasami kicha? Zastanawiasz się, czy jest to powód do niepokoju i może oznaczać, że pupil jest chory? Jeśli kichanie jest sporadyczne, nie masz się czym martwić. Może być to normalny odruch obronny organizmu, który ma na celu usunięcie z nosa wszelkich zanieczyszczeń. Jednak kot może również kichać z powodu różnych chorób, które osłabiają jego organizm i zagrażają jego życiu. Kiedy kichanie u kota powinno cię zaniepokoić? Kiedy udać się do weterynarza?

Kichanie u kota może mieć różne przyczyny
Kichanie u kota może mieć różne przyczyny123RF/PICSEL

Jakie mogą być przyczyny kichania u kota?

Tak samo jak u ludzi, kichanie u kotów jest odruchem obronnym, który ma na celu oczyścić drogi oddechowe z elementów je drażniących. Sporadyczne kichanie nie musi być powodem do niepokoju. Zazwyczaj jego przyczyną są czynniki mechaniczne takie jak kurz, pyłki, dym tytoniowy, spaliny czy smog. Zanieczyszczone powietrze podrażnia błony śluzowe nosa kota, co wywołuje odruch kichania.

Co ciekawe, również ekspozycja na intensywne światło słoneczne może sprawić, że kot będzie kichał. Jedna z teorii mówi, że świadczy to o nadmiernej stymulacji gałki ocznej - nerw wzrokowy wysyła intensywny impuls do mózgu i pobudza przy tym sąsiadujące ośrodki. Kot może kichać także z powodu intensywnych zapachów, np. mocnych perfum, pachnących kosmetyków, detergentów czy odświeżaczy powietrza. Nos kota jest bardzo wrażliwy i wyczulony na zapachy. Kichanie z powodu wyżej wymienionych czynników nie jest groźne dla kota, a wraz z wyeliminowaniem przyczyny odruch ten ustępuje.

Koci trądzik. Czy jest niebezpieczny dla pupila?Interia.tv

Kot kicha z powodu ciała obcego w nosie

Zdarza się, że do nosa kota dostanie się ciało obce, które będzie go podrażniać i wywoływać kichanie. A ciekawski mruczek może mieć kontakt z wieloma różnymi substancjami, np. z trawą czy kłosem. Przy mocnym wdechu do jamy nosowej może trafić też sierść, nasionka czy igliwie. Powoduje to bardzo nieprzyjemne uczucie u kota i atak kichania, któremu towarzyszy pocieranie nosem o przedmioty czy głośne miauczenie. Dobrze jest wtedy obejrzeć nos kota i jeśli wystaje z niego fragment ciała obcego, usunąć go delikatnie, np. z pomocą pęsety. Jeśli ciało obce utkwiło głęboko, najlepiej udać się do weterynarza.

Koci katar

Koci katar jest bardzo niebezpieczną chorobą
Koci katar jest bardzo niebezpieczną chorobą123RF/PICSEL

Kot może również kichać z powodu kociego kataru - groźnej choroby wywołanej przez wirusy. Inne objawy oprócz częstego kichania to katar, intensywna, śluzowata wydzielina z nosa, która może zgęstnieć od powikłania bakteryjnego, ropiejące oczy, łzawienie, trudności z oddychaniem, otwieranie pyszczka, brak apetytu i apatia. W jamie ustnej mogą też pojawiać różne zmiany, np. czerwone nadżerki i wrzody. Przy kichaniu kot może pluć krwią. Nieleczony koci katar może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego po zauważeniu powyższych objawów należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Można też zapobiec chorobie, zabierając pupila na szczepienie.

Przeziębienie u kota

Jeśli kot kicha i kaszle, oddycha głośniej niż zwykle, a z jego nosa wydostaje się surowicza wydzielina, to może być znak, że się przeziębił. Najczęściej dochodzi do tego przez działanie skrajnych temperatur lub obniżoną odporność zwierzęcia. Przeziębiony kot może być też osowiały i osłabiony, a do tego nie wyrażać chęci do jedzenia czy zabawy. Może także wystąpić u niego podwyższona temperatura i powiększone węzły chłonne. W przypadku przeziębienia u kota warto udać się z nim do weterynarza, który przepisze mu leki lub antybiotyk.

Kichanie u kota z powodu alergii

Kot może mieć alergię
Kot może mieć alergię123RF/PICSEL

Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na alergię, np. na pyłki, dym papierosowy czy detergenty. Mruczki mogą wtedy ciągle kichać, czemu towarzyszy łzawienie oczu i wydzielina z nosa. Warto więc obserwować kota, czy kichanie i inne objawy pojawiają się w określonej porze roku lub sytuacji, np. po wyjściu na zewnątrz. Jeśli kot ma alergię, powinien unikać danego alergenu. Warto też kupować mu hipoalergiczną karmę, która nie zawiera żadnych składników uczulających. Dobrze jest też skonsultować się z weterynarzem, który pomoże ustalić zasady postępowania i przepisze odpowiednie leki.

Chlamydioza przyczyną kichania u kota

Chorobą kota, która może objawiać się kichaniem, jest również chlamydioza. Jest wywołana bakterią, która może zaatakować górne drogi oddechowe i prowadzić do wystąpienia takich symptomów jak kichanie, kaszel, zmiany na spojówkach oraz łzawienie i ropienie oczu. Chlamydioza może być powikłaniem kociego kataru. Aby wyleczyć kota z infekcji, konieczne jest jak najszybsze podanie odpowiednich antybiotyków.

Załatwianie się poza kuwetą  

Na problemy zdrowotne u kota może wskazywać także oddawanie moczu lub kału poza kuwetą. Przyczyną są zazwyczaj choroby nerek i układu moczowego, zaparcia oraz nadmierny stres. Ostry ból może zaburzać dotychczasowe nawyki i sprawiać, że kot nie będzie myślał racjonalnie i panować nad sobą. Jeśli kot zaliczy niehigieniczną wpadkę mimo czyste kuwety, należy zabrać go do weterynarza na komplet badań.
Zły stan sierści  

Niepokojącym objawem, wskazującym na problemy ze zdrowiem u kota, jest też zły stan sierści. Może być to powiązane z nadmiernym wylizywaniem się i drapaniem spowodowanymi bólem. Występuje wtedy zwiększone linienie, wyłysienia czy rany. Z kolei zaprzestanie pielęgnacji futerka i zaniedbany wygląd może oznaczać, że kot cierpi i nie ma siły na codzienną rutynę. Może być to spowodowane zapaleniem stawów. Ponadto brzydkie, skołtunione lub wypadające futerko może być symptomem cukrzycy, atopowego zapalenia skóry lub zakażenia pasożytami.
Nadmierne wylizywanie się i drapanie  

Oznaką, że z kotem dzieje się coś złego, jest też samookaleczanie się. Koty, u których wystąpią choroby skóry, alergia pokarmowa, zranienia czy też zakażenie pasożytami lub grzybami, nadmiernie się liżą i drapią. Chcą w ten sposób uśmierzyć ból i świąd, lecz niestety tylko bardziej zaogniają stan zapalny. Może to prowadzić do rozwoju infekcji skóry i wypadania sierści.
Zmiana aktywności  

Każda zmiana zachowania i poziomu aktywności u kotów może świadczyć o chorobie, złym samopoczuciu czy bólu. Zwierzak może stać się ospały, apatyczny, przestać skakać i biegać, częściej polegiwać czy wręcz mieć problemy z poruszaniem się. Może to wskazywać na bóle stawów i kości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi lub stanami zapalnymi. Z kolei gdy kot jest nadpobudliwy, mniej śpi, nagle zrywa się i biega, przystaje i znów biegnie, może to oznaczać choroby pęcherza moczowego, rany skóry lub zakażenia. W takich przypadkach ból często jest połączony ze świądem.
+3

Kichanie u kota objawem kryptokokozy

Kot może też kichać z powodu infekcji grzybicznej, np. kryptokokozy. Choroba najpierw rozwija się w jamie nosowej zwierzęcia, a następnie atakuje cały organizm. Oprócz kichania i wydzieliny z nosa, u kota można zaobserwować chrapliwy oddech i owrzodzone nozdrza. Kryptokokoza może rozprzestrzenić się również na oczy i układ nerwowy. Aby ją wyleczyć, należy podawać kotu leki przeciwgrzybicze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas