Reklama

Dlaczego kot kicha?

Zauważyłeś, że twój kot czasami kicha? Zastanawiasz się, czy jest to powód do niepokoju i może oznaczać, że pupil jest chory? Jeśli kichanie jest sporadyczne, nie masz się czym martwić. Może być to normalny odruch obronny organizmu, który ma na celu usunięcie z nosa wszelkich zanieczyszczeń. Jednak kot może również kichać z powodu różnych chorób, które osłabiają jego organizm i zagrażają jego życiu. Kiedy kichanie u kota powinno cię zaniepokoić? Kiedy udać się do weterynarza?

Jakie mogą być przyczyny kichania u kota?

Tak samo jak u ludzi, kichanie u kotów jest odruchem obronnym, który ma na celu oczyścić drogi oddechowe z elementów je drażniących. Sporadyczne kichanie nie musi być powodem do niepokoju. Zazwyczaj jego przyczyną są czynniki mechaniczne takie jak kurz, pyłki, dym tytoniowy, spaliny czy smog. Zanieczyszczone powietrze podrażnia błony śluzowe nosa kota, co wywołuje odruch kichania.

Co ciekawe, również ekspozycja na intensywne światło słoneczne może sprawić, że kot będzie kichał. Jedna z teorii mówi, że świadczy to o nadmiernej stymulacji gałki ocznej - nerw wzrokowy wysyła intensywny impuls do mózgu i pobudza przy tym sąsiadujące ośrodki. Kot może kichać także z powodu intensywnych zapachów, np. mocnych perfum, pachnących kosmetyków, detergentów czy odświeżaczy powietrza. Nos kota jest bardzo wrażliwy i wyczulony na zapachy. Kichanie z powodu wyżej wymienionych czynników nie jest groźne dla kota, a wraz z wyeliminowaniem przyczyny odruch ten ustępuje.

Reklama

Kot kicha z powodu ciała obcego w nosie

Zdarza się, że do nosa kota dostanie się ciało obce, które będzie go podrażniać i wywoływać kichanie. A ciekawski mruczek może mieć kontakt z wieloma różnymi substancjami, np. z trawą czy kłosem. Przy mocnym wdechu do jamy nosowej może trafić też sierść, nasionka czy igliwie. Powoduje to bardzo nieprzyjemne uczucie u kota i atak kichania, któremu towarzyszy pocieranie nosem o przedmioty czy głośne miauczenie. Dobrze jest wtedy obejrzeć nos kota i jeśli wystaje z niego fragment ciała obcego, usunąć go delikatnie, np. z pomocą pęsety. Jeśli ciało obce utkwiło głęboko, najlepiej udać się do weterynarza.

Koci katar

Kot może również kichać z powodu kociego kataru - groźnej choroby wywołanej przez wirusy. Inne objawy oprócz częstego kichania to katar, intensywna, śluzowata wydzielina z nosa, która może zgęstnieć od powikłania bakteryjnego, ropiejące oczy, łzawienie, trudności z oddychaniem, otwieranie pyszczka, brak apetytu i apatia. W jamie ustnej mogą też pojawiać różne zmiany, np. czerwone nadżerki i wrzody. Przy kichaniu kot może pluć krwią. Nieleczony koci katar może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego po zauważeniu powyższych objawów należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Można też zapobiec chorobie, zabierając pupila na szczepienie.

Przeziębienie u kota

Jeśli kot kicha i kaszle, oddycha głośniej niż zwykle, a z jego nosa wydostaje się surowicza wydzielina, to może być znak, że się przeziębił. Najczęściej dochodzi do tego przez działanie skrajnych temperatur lub obniżoną odporność zwierzęcia. Przeziębiony kot może być też osowiały i osłabiony, a do tego nie wyrażać chęci do jedzenia czy zabawy. Może także wystąpić u niego podwyższona temperatura i powiększone węzły chłonne. W przypadku przeziębienia u kota warto udać się z nim do weterynarza, który przepisze mu leki lub antybiotyk.

Kichanie u kota z powodu alergii

Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na alergię, np. na pyłki, dym papierosowy czy detergenty. Mruczki mogą wtedy ciągle kichać, czemu towarzyszy łzawienie oczu i wydzielina z nosa. Warto więc obserwować kota, czy kichanie i inne objawy pojawiają się w określonej porze roku lub sytuacji, np. po wyjściu na zewnątrz. Jeśli kot ma alergię, powinien unikać danego alergenu. Warto też kupować mu hipoalergiczną karmę, która nie zawiera żadnych składników uczulających. Dobrze jest też skonsultować się z weterynarzem, który pomoże ustalić zasady postępowania i przepisze odpowiednie leki. 

Chlamydioza przyczyną kichania u kota

Chorobą kota, która może objawiać się kichaniem, jest również chlamydioza. Jest wywołana bakterią, która może zaatakować górne drogi oddechowe i prowadzić do wystąpienia takich symptomów jak kichanie, kaszel, zmiany na spojówkach oraz łzawienie i ropienie oczu. Chlamydioza może być powikłaniem kociego kataru. Aby wyleczyć kota z infekcji, konieczne jest jak najszybsze podanie odpowiednich antybiotyków. 

Kichanie u kota objawem kryptokokozy

Kot może też kichać z powodu infekcji grzybicznej, np. kryptokokozy. Choroba najpierw rozwija się w jamie nosowej zwierzęcia, a następnie atakuje cały organizm. Oprócz kichania i wydzieliny z nosa, u kota można zaobserwować chrapliwy oddech i owrzodzone nozdrza. Kryptokokoza może rozprzestrzenić się również na oczy i układ nerwowy. Aby ją wyleczyć, należy podawać kotu leki przeciwgrzybicze. 

Zobacz także:

Czy twój kot ma... łupież?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama