Do Polski ciągną tropikalne noce. "Czeka nas ekstremalne lato"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminowe prognozy pogody na lato. Jak zapowiadają eksperci "czeka nas ekstremalne lato", pełne zjawisk pogodowych, które będą miały istotny wpływ na nasze samopoczucie, a także zdrowie.

Tropikalne noce ciągną do Polski
Tropikalne noce ciągną do PolskiWojciech Strozyk/East News

Nadciąga fala upałów. Termometry wskażą nawet 36 st. C.

Przygotowane przez ekspertów z IMGW prognozy wskazują na nadchodzące intensywne upały, burze i inne niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Czerwiec ma przynieść temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, a to tylko przedsmak tego, co nas czeka w nadchodzących miesiącach.

Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości
przekazał Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Rzecznik IMGW przekazał, że zdaniem klimatologów analizujących pogodę na całym świecie, "rok 2024 będzie najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych".

Nadciągają tropikalne noce. Jak wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie?

Grzegorz Walijewski ostrzega, że lipiec i sierpień będą wyjątkowo gorące, a okresy upałów mogą trwać nawet dłużej niż cztery dni. Długotrwałe wysokie temperatury, tzw. noce tropikalne, gdzie minimalna temperatura nie spada poniżej 20 stopni, mają niestety wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Brak możliwości schłodzenia organizmu w nocy może prowadzić do problemów takich jak zaburzenia snu, wyczerpanie cieplne czy udar słoneczny.

Według prognoz pierwsze upały oraz tropikalne noce mogą pojawić się już 17 czerwca, jednak pamiętajmy, że prognoza ma charakter orientacyjny i wciąż może ulec zmianie.

Fala upałów prawdopodobnie uderzy już 17 czerwca
Fala upałów prawdopodobnie uderzy już 17 czerwca123RF/PICSEL

Burze, trąby powietrzne i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Tegoroczne lato może być niespokojne

Synoptycy ostrzegają, że ciepłe i wilgotne masy powietrza napływające nad Polskę będą tworzyć idealne warunki do powstawania niebezpiecznych burz i trąb powietrznych.

Wraz z wysokimi temperaturami, lato 2024 przyniesie także intensywne burze, silne wiatry oraz opady deszczu i gradu. Niewykluczone, że w związku z nagłymi opadami może dojść do lokalnych podtopień. Mimo tego według ekspertów miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas