Dodatek do wczasów dla seniorów. Nie każdy wie, że może go dostać
W dobie wysokiej inflacji Polacy nie mogą już pozwolić sobie na beztroski wypoczynek. Problem ten dotyczy szczególnie schorowanych seniorów, którzy mogą jedynie pomarzyć o wyjeździe na wczasy. Ich emerytury ledwo wystarczają na opłatę rachunków, zakup jedzenia i podstawowych leków. Na szczęście istnieją instytucje, które chcą takim osobom pomóc. Jedną z nich jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z którego pomocą można wyjechać na wczasy rehabilitacyjne.
Spis treści:
- Dla kogo wczasy rehabilitacyjne? Tylko dla konkretnych grup Polaków
- Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów. Jak często?
- Ile wynosi dopłata do turnusu rehabilitacyjnego?
- Jak złożyć wniosek o turnusy rehabilitacyjne dla seniorów
- Turnusy rehabilitacyjne. Co zrobić, by pojechać z dofinansowaniem?
- Turnusy rehabilitacyjne PFRON wolne miejsca i lista ośrodków
Dla kogo wczasy rehabilitacyjne? Tylko dla konkretnych grup Polaków
Jeżeli chodzi o to, komu przysługują wczasy rehabilitacyjne z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to niestety nie ma możliwości, aby wyjeżdżali na nie wszyscy chętni emeryci.
Do aktywnej rehabilitacji połączonej z wypoczynkiem na turnusie uprawnione są wyłącznie konkretne grupy osób, które posiadają:
- orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności;
- opcjonalnie zaświadczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, (otrzymane przed 16 rokiem życia w oparciu o odrębne przepisy);
- kryterium dochodowe (za kwartał poprzedzający złożenie wniosku o turnus rehabilitacyjny) nieprzekraczające 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym, albo 65 proc. przec. wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Jeżeli te kwoty zostaną przekroczone, dofinansowanie wczasów dla seniorów zostanie proporcjonalnie zmniejszone.
Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów. Jak często?
W tego typu wczasach rehabilitacyjnych można brać udział maksymalnie raz w roku. Pamiętać należy również, że ze środków PFRON nie dofinansowuje się turnusów organizowanych przez instytucje takie jak: ZUS, KRUS czy NFZ. Wynika to z ich odmiennej formuły i przepisów.
Ile wynosi dopłata do turnusu rehabilitacyjnego?
To, ile wynosi dopłata do turnusu rehabilitacyjnego, zależne jest od stopnia niepełnosprawności danego uczestnika.
Na oficjalnej stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czytamy, że maksymalne dofinansowanie wczasów rehabilitacyjnych może wynieść:
- 30 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla uczestników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób niepełnosprawnych do 16. roku życia, osób w wieku od 16 do 24 lat uczących się i niepracujących, bez względu na stopień niepełnosprawności,
- 27 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla uczestników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
- 25 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla uczestników z lekkim stopniem niepełnosprawności,
- 20 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekunów osób niepełnosprawnych,
- 20 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla uczestników niepełnosprawnych, którzy zatrudnieni są w zakładach pracy chronionej, bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może również zadecydować o podwyższeniu kwoty dofinansowania wczasów w przypadku bardzo trudnej sytuacji życiowej osoby niepełnosprawnej. Wówczas można otrzymać dotację w wysokości nawet do 40% przeciętnego wynagrodzenia.
Zobacz również:
Jak złożyć wniosek o turnusy rehabilitacyjne dla seniorów
Aby móc ubiegać się o wczasy rehabilitacyjne z dotacją, od stycznia 2022 roku senior zobowiązany jest złożyć niezbędne dokumenty poprzez platformę SOW, obsługiwaną przez PFRON. W imieniu osób częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionych, czynności tych może dopełnić opiekun.
Prośba powinna zostać rozpatrzona w ciągu maksymalnie 30 dni. Po tym czasie dowiemy się, czy wniosek o rehabilitacyjne wczasy dla seniorów z dofinansowaniem został zaakceptowany, a jeśli tak, to uczestnik może sam wybrać miejsce, do którego uda się na rehabilitację.
Turnusy rehabilitacyjne. Co zrobić, by pojechać z dofinansowaniem?
Jeżeli zaś chodzi to, co konkretnie musi znaleźć się w przesłanych przez platformę SOW papierach, to załączyć należy tam:
- wniosek o dofinansowanie turnusu,
- skierowanie na turnus od lekarza pierwszego kontaktu,
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności seniora,
- oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie.
Turnusy rehabilitacyjne PFRON wolne miejsca i lista ośrodków
Po otrzymaniu decyzji o dofinansowaniu wczasów rehabilitacyjnych, uczestnicy maja 30 dni, aby wybrać organizatorów wyjazdu. Nie mogą tego jednak zrobić później, niż na 21 dni przed rozpoczęciem danego turnusu.
Osoba zainteresowana turnusem rehabilitacyjnym PFRON ośrodek powinna wybrać przede wszystkim w oparciu o potrzeby wynikające ze stopnia i typu swojej niepełnosprawności. Pełna lista obiektów wraz z dostępnymi miejscami znajduje się w elektronicznej centralnej bazie pod adresem elektronicznym: empatia.mpips.gov.pl.
Czytaj również:
Zobacz także: