Reklama

Reklama

Dodatek osłonowy na gaz. Komu przysługuje dopłata do gazu i gdzie złożyć wniosek?

W 2021 roku przyjęto ustawę o dodatku osłonowym. Stanowi on element rządowej tarczy antyinflacyjnej, której celem jest zlikwidowanie rosnących cen m.in. gazu i żywności. Na złożenie wniosku o dodatek osłonowy zostało jeszcze kilka tygodni. Komu przysługuje dopłata do gazu?

Komu przysługuje dodatek osłonowy do gazu?

By otrzymać dodatek osłonowy, należy spełnić pewne kryteria. Przepisy mówią, że przysługuje on gospodarstwom jednoosobowym, w których dochody nie przekraczają 2100 zł oraz gospodarstwom wieloosobowym, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza 1500 zł.

Dodatek do gazu - ile wynosi?

Na rządowej stronie podano, ile wynosi dodatek do gazu. Podkreślono jednak, że kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania. 

Zaznaczono, że 400/500 zł może otrzymać jednoosobowe gospodarstwo domowe z dochodem, który nie przekracza 2100 zł. Nieco więcej, bo 600/750 zł dopłaty przysługuje gospodarstwu 2-3-osobowemu. Warunkiem dochód miesięczny nieprzekraczający 1500 zł na osobę. 

850/1062,50 zł może otrzymać gospodarstwo 4-5-osobowe, w którym miesięczny dochód również nie jest większy niż 1500 zł na osobę. Większe gospodarstwa składające się z 6 lub więcej osób otrzyma 1150/1437,50 zł również przy założeniu, że dochód nie przekracza miesięcznie 1500 zł na jedną osobę. 

Reklama

Zobacz także: Afera z dodatkiem węglowym. Właściciele domów nie zobaczą pieniędzy?

Komu przysługuje podwyższony dodatek osłonowy?

Można się również starać o wyższy dodatek osłonowy. Przysługuje on gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest: 

  • kocioł na paliwo stałe; 
  • kominek; 
  • koza; 
  • ogrzewacz powietrza; 
  • trzon kuchenny; 
  • piecokuchnia; 
  • kuchnia węglowa; 
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. 

Warunkiem jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Dopłata do ogrzewania gazem. Zasada złotówka za złotówkę

Okazuje się, że nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego jest możliwe otrzymanie dopłaty do gazu. Mowa tu o tzw. zasadzie złotówka za złotówkę. Zakłada ona, że dofinansowanie będzie po prostu pomniejszone o kwotę przekroczenia. Zaznaczono, że najmniejsza dopłata będzie wynosić 20 zł.

Zobacz także: Wdowa otrzyma podwójną emeryturę? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Jak złożyć wniosek na dodatek osłonowy na gaz?

Wniosek o dopłatę do gazu można złożyć we właściwej ze względu na miejsce zamieszkania gminie lub drogą elektroniczną. W przypadku drugiej opcji potrzebny jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub uwierzytelnianie za pomocą profilu zaufanego.

Pierwszy termin składania wniosków minął 31 stycznia 2022 roku. Ci, którzy tego nie zrobili, mogą złożyć wniosek o dodatek osłonowy do 31 października 2022 roku. Przewidywane są wypłaty dodatku do 2 grudnia. 

***INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy