Doskonale znosi suszę i uwielbia sąsiedztwo kamieni. Lewizja to świetny wybór do skalniaka

Lewizja to efektowna roślina, do której przekonuje się coraz większe grono ogrodników, chcących ozdobić nią swoje zielone oazy. Bylina nie tylko cieszy oczy przepięknymi kwiatami, ale też dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. O czym należy pamiętać decydując się na lewizję?

Lewizja bardzo dobrze znosi suszę, a zbyt wilgotna gleba jest dla niej zagrożeniem
Lewizja bardzo dobrze znosi suszę, a zbyt wilgotna gleba jest dla niej zagrożeniem123RF/PICSEL

Lewizja liścieniowa - charakterystyka

Lewizja liścieniowa to niewielka roślina z rodziny zdrojkowatych, która osiąga ok. 20 cm wysokości i obejmuje 20 gatunków, najczęściej dziko rosnących w Ameryce Północnej.

Lewizja naturalnie występuje w miejscach skalistych, dlatego w ogrodzie doskonale odnajdzie się na skalniaku. Roślina charakteryzuje się mięsistymi liśćmi, w których magazynowana jest woda. Kwiaty lewizji najczęściej są w kolorze białym, różowym, pomarańczowym, fioletowym, żółtym i czerwonym, a na niektórych widoczne są niewielkie, białe paski lub obwódki.

Lewizja liścieniowa - jak uprawiać w ogrodzie

Decydując się na lewizję należy pamiętać, że ta górska roślina bardzo źle radzi sobie w zbyt wilgotnym podłożu, ponieważ wrasta wówczas ryzyko gnicia jej korzeni i liści, co może doprowadzić do obumierania lewizji.

Specjaliści od ogrodnictwa twierdzą, że najlepszym sposobem na zapobieganie zaleganiu wody w środku rozety, jest sadzenie rośliny wiosną, ale ukośnie względem podłoża. Ponadto w celu odprowadzenia nadmiaru wilgoci ze stanowiska lewizji, warto obsypać roślinę piaskiem i żwirem.

Lewizja bardzo dobrze czuje się w miejscu umiarkowanie osłonecznionym, ze światłem rozproszonym, ale nie można dopuścić, by jej podłoże było zbyt gorące, dlatego warto sadzić ją w sąsiedztwie większych kamieni.

Negatywny wpływ na roślinę ma bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, zwłaszcza w upalne dni w godzinach popołudniowych. Wówczas może dojść nawet do poparzenia lewizji.

Roślinie należy zapewnić ziemię przepuszczalną, zmieszaną ze wspominanym żwirem i piaskiem, zasobną w minerały, ale ubogą w wapno. Lewizja prawidłowo kwitnie na lekko kwaśnej lub obojętnej glebie.

Lewizja nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy, że taki zabieg zafundujemy jej raz w roku przed kwitnięciem, używając np. nawozu do sukulentów i kaktusów.

Roślina dobrze znosi polskie zimy, ale pod warunkiem, że nie będzie ona stała w wodzie na skutek np. topniejącego śniegu. W okresie jesienno-zimowym warto ochronić lewizję daszkiem, dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przysypania rośliny śniegiem i działania zimnego wiatru.

Po przekwitnięciu lewizja przechodzi w stan spoczynku, a to oznacza, że powinniśmy ją zabezpieczyć przed nadmiernymi opadami i ograniczyć podlewanie. Jeśli dokonamy wówczas zabiegu polegającego na usuwaniu przekwitających kwiatostanów, to wzmocnimy roślinę i niewykluczone, że jesienią powtórzy ona kwitnienie.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas