Reklama

El Nino namiesza zimą. Jaką pogodę przyniesie do Polski?

Jaka pogoda czeka nas zimą? Według ostatnich prognoz namieszać może El Nino. Zjawisko będzie miało wpływ na to, czy w Polsce spadnie śnieg. Jakie są ustalenia synoptyków? Jedno jest pewne: pogoda może być naprawdę zmienna.

El Nino namiesza zimą - to ostatnie ustalenia Severe Weather Europe. Pierwsze prognozy pogody wskazują na to, że zjawisko wpłynie również na to, jak będzie wyglądała zima w Europie.

El Nino już trwa

El Nino to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się zbyt wysokiej temperatury wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaje, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty nie ochładzają wody. Nazwa El Nino to w języku hiszpańskim słowo "chłopiec". Dlaczego właśnie taka nazwa? Zjawisko początkowo było łączone z okresem Bożego Narodzenia.

Reklama

Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) informowała, że w tym roku zjawisko rozpoczęło się w pierwszej połowie czerwca. Co to oznacza w praktyce?

Zobacz też: Gwałtowny zwrot w pogodzie. Synoptycy dawno czegoś takiego nie widzieli

El Nino a pogoda w Europie

Jak El Nino wpłynie na pogodę w Europie? Chociaż zjawisko nie oddziałuje na nasz kontynent w tak silny sposób jak na północną część USA i Kanady, możemy odczuć jego skutki. Meteorolodzy z Severe Weather Europe prześledzili, jak zmieniała się pogoda w poprzednich latach jego trwania. Chłodniejsze temperatury odnotowano w rejonie Skandynawii, Rosji i zachodzie Europy. Z kolei na wschodzie były one wyższe niż zazwyczaj.

W Alpach, Skandynawii i na wyżynach w południowo-wschodniej części Europy wystąpiły z kolei największe opady śniegu. Polska również znajdowała się w obszarze oddziaływania zjawiska, a pogoda była w tamtym czasie bardzo zmienna.

Eksperci z World Economic Forum El Nino uważają, że El Nino i tym razem będzie miał wpływ na pogodę na całym świecie. Na jego działanie najbardziej podatne będą Stany Zjednoczone. Z kolei w południowej Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Indiach czy Amazonii zwiększy się ryzyko suszy.

Zobacz też: Jaka będzie zima 2023/2024? Synoptycy podali pierwsze informacje

Jaką zimę El Nino przyniesie do Polski?

Według najnowszej prognozy pogody, zima w Polsce będzie inna niż poprzednie. Pogodowych niespodzianek z pewnością nie zabraknie. Aura z pewnością będzie zmienna - opady deszczu i śniegu zaserwują nam prawdziwą pogodową przeplatankę.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do nieco łagodniejszych zim. Oczywiście dni z niską temperaturą nie brakowało, ale dla równowagi, padały też rekordy wysokiej temperatury. Oto przykłady: 1 stycznia 2023 termometry wskazały 18 stopni Celsjusza, z kolei w święta Bożego Narodzenia 2022 temperatura sięgała 10 stopni.

Temperatura zimą 2023/2024 - według wstępnych prognoz synoptyków - będzie w granicach normy. Jednak musimy się przygotować na okresy z prawdziwą, mroźną zimą i dni, w których dominować będą opady deszczu i śniegu. Dlatego też o ciepłych i łagodnych zimach chyba możemy na jakiś czas zapomnieć.

Zobacz też: Ta zima będzie inna niż wszystkie. Synoptycy pokazali pierwsze prognozy

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy