Jaka będzie zima 2023/2024? Synoptycy podali szczegółowe informacje
Pogoda w Polsce bywa naprawdę zaskakująca. Po kapryśnych początkach wakacji, we wrześniu cieszymy się słońcem i wysokimi temperaturami. Jak wiemy w ciągu ostatnich lat dłużej musieliśmy czekać na nadejście białej zimy, a mieszkańcy niektórych regionów kraju nie doświadczyli jej prawie wcale. Jakiej aury możemy spodziewać się w nadchodzącym grudniu oraz styczniu? Czy jest szansa, że na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Synoptycy już wiedzą.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody na najbliższe cztery miesiące. Według obserwacji meteorologicznych i tego, co na ich podstawie udało się dotychczas ustalić, w październiku, listopadzie, grudniu oraz styczniu termometry będą wskazywały wartości powyżej norm wieloletnich. Czy to oznacza, że nie mam co liczyć w tym roku na mroźną zimę oraz śnieg?
Długoterminowa prognoza pogody. Synoptycy podali szczegóły dotyczące jesieni
Zdaniem ekspertów w ciągu najbliższych kilku miesięcy okresami będzie ponadprzeciętnie ciepło oraz mokro. Jak podawali już wcześniej synoptycy z IMGW, średnie temperatury we wrześniu będą przekraczały wieloletnie normy, a suma miesięcznych opadów mieścić się w zakresie norm zliczanych na przestrzeni lat 1991-2020.
Teraz podają, że w kolejnym miesiącu - październiku, sytuacja będzie kształtować się podobnie, tak więc póki co spodziewają się znacznego ochłodzenia.
Średnia miesięczna temperatura ustabilizuje się dopiero wraz z nadejściem listopada - wówczas powinna powrócić do średnich określonych na podstawie trzydziestoletnich norm. Jeśli chodzi natomiast o listopadowe opady, w miesiącu tym spodziewać się ich możemy naprawdę sporo - ich ilość zapewne przekroczy wieloletnie normy.
Jaka będzie zima 2023/2024?
Czy w grudniu możemy liczyć na mroźną i śnieżną zimę? Jak podają synoptycy, lepiej się na to nie nastawiać. Według prognoz długoterminowych jej początki mają być ciepłe i mokre. Najprawdopodobniej średnia temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów w grudniu będą kształtować się powyżej normy wieloletniej. Sytuacja może zmienić się dopiero w styczniu - przypuszcza się, że wtedy miesięczna temperatura powróci do zakresu z wieloletnich norm. Większa szansa, że typowo zimowej aury będziemy mogli doświadczyć dopiero początkiem roku 2024.
Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślają, że długoterminowa prognoza pogody obarczona jest zawsze niepewnością, a sytuacja może się zmienić.
Zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które zaburzą przypuszczenia synoptyków. Szanse na to, że tegoroczna jesień oraz zima będą ciepłe i mokre są jednak spore.
***