Reklama

Reklama

Emerytki mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Jest jeden warunek

Każda kobieta wraz z ukończeniem 60. roku życia może przejść na emeryturę. Jak się jednak okazuje pewna grupa może liczyć na nieco większy zastrzyk gotówki. ZUS policzy bowiem świadczenie dwa razy. Należy spełnić konkretne warunki.

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku jest podstawą do złożenia wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest również udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy - dla kobiet wynosi on 20 lat, zaś dla mężczyzn 25 lat. Do stażu pracy zalicza się zarówno okres składkowy, jak i nieskładkowy.

Po ukończeniu wieku emerytalnego pracownik może zdecydować się na rozwiązanie stosunku pracy. Wtedy też przysługiwać będzie mu comiesięczne świadczenie wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli emerytura.

Reklama

Zobacz również: Dodatkowe pieniądze dla emerytów w 2023 roku. Nie przegap wymaganych wniosków

Te kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturę

Świadczenie pewnej grupy kobiet zostanie jednak przeliczone ponownie, co wiąże się z dodatkowym zastrzykiem gotówki. Kobietom, które przeszły na emeryturę w wieku 60 lat, a były członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) ZUS przeliczy bowiem świadczenie dwukrotnie - przypomina "Super Express". Nastąpi to zarówno w momencie złożenia wniosku emerytalnego, jak i po ukończeniu wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn, a więc w wieku 65 lat.

Kobietom, które przeszły na emeryturę od 1 października 2017 roku, a były wcześniej członkiniami OFE ZUS sam przeliczy świadczenia. Specjalny wniosek muszą jednak złożyć te panie, które na emeryturę przeszły przed 1 października 2017 roku, były zapisane do OFE i urodziły się pomiędzy 1 kwietnia a 30 września 1957 roku. Wówczas obowiązywał bowiem wyższy wiek emerytalny dla mężczyzn. "Po ponownym przeliczeniu może okazać się, że sporo zyskają" - podkreśla "Super Express".

Waloryzacja emerytur 2023

Dobrych informacji dla seniorów jest jednak więcej. W 2023 roku czeka nas bowiem rekordowa waloryzacja emerytur. Ostateczny wskaźnik poznamy co prawda dopiero w lutym tego roku, jednak już w październiku 2022 roku premier ogłosić decyzję w sprawie wyższych emerytur dla seniorów.

Jak wynika z podanych przez rząd danych od marca 2023 roku najniższa emerytura będzie wynosić 1588,44 zł brutto. W 2022 roku najniższe świadczenie wynosiło 1338,44 zł.

Zobacz również: ZUS zaostrzy kontrole w polskich domach? Oto kto miałby znaleźć się pod lupą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura 2023 | wyższa emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy