Emerytki mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Jest jeden warunek

Każda kobieta wraz z ukończeniem 60. roku życia może przejść na emeryturę. Jak się jednak okazuje pewna grupa może liczyć na nieco większy zastrzyk gotówki. ZUS policzy bowiem świadczenie dwa razy. Należy spełnić konkretne warunki.

Świadczenie konkretnej grupy kobiet zostanie przeliczone ponownie, co wiąże się z dodatkowym zastrzykiem gotówki
Świadczenie konkretnej grupy kobiet zostanie przeliczone ponownie, co wiąże się z dodatkowym zastrzykiem gotówki123RF/PICSEL

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku jest podstawą do złożenia wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest również udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy - dla kobiet wynosi on 20 lat, zaś dla mężczyzn 25 lat. Do stażu pracy zalicza się zarówno okres składkowy, jak i nieskładkowy.

Po ukończeniu wieku emerytalnego pracownik może zdecydować się na rozwiązanie stosunku pracy. Wtedy też przysługiwać będzie mu comiesięczne świadczenie wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli emerytura.

Te kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturę

Kobietom, które przeszły na emeryturę od 1 października 2017 roku, a były wcześniej członkiniami OFE ZUS sam przeliczy świadczenia. Specjalny wniosek muszą jednak złożyć te panie, które na emeryturę przeszły przed 1 października 2017 roku, były zapisane do OFE i urodziły się pomiędzy 1 kwietnia a 30 września 1957 roku. Wówczas obowiązywał bowiem wyższy wiek emerytalny dla mężczyzn. "Po ponownym przeliczeniu może okazać się, że sporo zyskają" - podkreśla "Super Express".

Waloryzacja emerytur 2023

Dobrych informacji dla seniorów jest jednak więcej. W 2023 roku czeka nas bowiem rekordowa waloryzacja emerytur. Ostateczny wskaźnik poznamy co prawda dopiero w lutym tego roku, jednak już w październiku 2022 roku premier ogłosić decyzję w sprawie wyższych emerytur dla seniorów.

Jak wynika z podanych przez rząd danych od marca 2023 roku najniższa emerytura będzie wynosić 1588,44 zł brutto. W 2022 roku najniższe świadczenie wynosiło 1338,44 zł.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 40: Michał SzczygiełINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas