Emerytura po mężu 2023. Te wdowy nie otrzymają z ZUS ani grosza
Renta rodzinna, powszechnie nazywana emeryturą po mężu jest przywilejem wdowy, która może zdecydować, czy chce pobierać takie świadczenie. Mimo że jest to powszechnie wybierane rozwiązanie, nie każdej kobiecie się opłaca. Komu przysługuje emerytura po mężu, a kto nie dostanie pieniędzy?
Zgodnie z ustawą z 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych współmałżonek ma prawo do ubiegania się o wypłatę renty czy emerytury po zmarłym mężu lub żonie. Świadczenie to nosi nazwę renty rodzinnej, potocznie nazywane jest natomiast emeryturą po mężu lub wdowią emeryturą.
Spis treści:
Komu przysługuje emerytura po mężu?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, prawo do renty rodzinnej przysługuje nie tylko współmałżonkowi zmarłego świadczeniobiorcy, ale również jego dzieciom, wnukom, rodzicom, a nawet byłym współmałżonkom, pod warunkiem że zasądzono na ich korzyść alimenty.
Aby tak się stało, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków:
- osoba starająca się o wypłatę renty rodzinnej musi mieć skończone 50 lat lub osiągnąć wymagany wiek najpóźniej 5 lat po śmierci współmałżonka
- osoba chcąca pobierać świadczenie ma ustalone prawo do renty lub emerytury czy też świadczenia przedemerytalnego
Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od ilości osób roszczących sobie prawa do świadczenia i wynosi:
- 85 proc. pełnego wymiaru świadczenia — w przypadku gdy ubiega się o nie jedna osoba (np. żona zmarłego)
- 90 proc. świadczenia — w przypadku gdy rentę pobierają dwie osoby (np. żona i dziecko zmarłego)
- 95 proc. - gdy świadczenie dzielone jest na trzy lub więcej osób
Należy jednak pamiętać, że kwota ta jest dzielona na liczbę beneficjentów. Oznacza to, że im więcej osób ubiega się o wypłatę renty rodzinnej po zmarłym, tym mniej pieniędzy otrzyma każda z nich. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc przez ZUS.
Renta rodzinna nie zawsze się opłaca. Kiedy lepiej zrezygnować?
Pobierając emeryturę po mężu, należy zrezygnować z własnego świadczenia. Obecnie najniższa wdowia emerytura wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Po zapowiadanej przez rząd waloryzacji rent i emerytur będzie ona nieco wyższa. Opłaca się więc ona kobietom, które zarabiały znacząco mniej od swoich mężów (a tym samym odprowadzały niższe składki).
W przypadku, gdy zarobki małżonków utrzymywały się na podobnym poziomie lub kobieta zarabiała więcej, rezygnacja z własnego świadczenia jest dla niej niekorzystnym rozwiązaniem.
Należy dobrze przemyśleć tę decyzję również w przypadku, gdy o rentę rodzinną chce się ubiegać więcej osób, np. dzieci lub rodzice zmarłego.
Wdowia emerytura nie dla każdego? Kto nie dostanie świadczenia?
Renta rodzinna pyrzyznawana jest dożywotnio, jeśli ubiegająca się o nią osoba ukończyła 50 lat. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy może pobierać emeryturę po zmarłym współmałżonku. Obowiązuje tu kryterium dochodowe. Osoba, która zarabia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, otrzyma świadczenie niższe o kwotę przewyższenia.
Natomiast, gdy dochód wdowy jest wyższy niż 130 proc. średniego wynagrodzenia, prawo do wypłaty renty rodzinnej zostaje zawieszone.
Czytaj również: Ile wynosi zachowek po ojcu, czy należy się zachowek po matce?
Zobacz także: