Reklama

Emerytura wyższa nawet o kilkaset złotych. Mało który senior wie o tej zniżce

W 2022 roku skorzystało z niej 132 tys. seniorów. Ulga podatkowa to szansa na większe przychody dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale w dalszym ciągu pracują. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymywać wyższe wynagrodzenie od ręki. Zalet może być więcej, niż myślisz.

Wprowadzona w 2022 roku przez Polski Ład ulga gwarantuje seniorom nie tylko wyższe wynagrodzenie. Poznaj wszystkie korzyści, które mogą towarzyszyć zatrudnieniu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Komu przysługuje PIT-0 dla seniora?

Istnieją trzy główne warunki, które zapewniają seniorom możliwość skorzystania z ulgi. Jest to:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego,
  • pozostanie na zatrudnieniu,
  • brak ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Ulgę można wykorzystywać na dwa sposoby. Senior może liczyć na wyższe wynagrodzenie przez cały rok lub na zwrot podatku po zakończeniu roku podatkowego — ulga może zostać wpisana do rozliczenia podatkowego.

Reklama

Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. PIT-0 nie obejmuje przychodów, które są większe niż 85 528 zł.

Jak skorzystać z ulgi podatkowej?

Z ulgi podatkowej mogą skorzystać seniorzy, których źródło przychodu stanowi:

  • praca na etacie,
  • prowadzenie firmy,
  • umowa zlecenie,
  • zasiłek macierzyński.

Jeśli senior wyraża chęć skorzystania z ulgi podatkowej, musi on złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy. Jest to ważne dla osób, które chcą otrzymywać wyższe wynagrodzenie w ciągu roku.

Czy emeryt musi składać PIT-0?

Ulgę podatkową warto zgłosić w rozliczeniu rocznym. Pracujący seniorzy mogą zrobić to w formie tradycyjnej, korzystając ze wzoru papierowego lub w usłudze Twój e-PIT, która znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.

Zeznanie składane przez witrynę internetową bazuje na danych z PIT-11, który składany jest przez pracodawcę. To on rozgranicza przychody, które zwolnione są na podstawie ulgi. Jeśli jednak zwolnienie obowiązuje tylko za część roku lub ulga funkcjonuje w innym wymiarze, obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie danych i ich stosowne zaktualizowanie.

Ile senior może zyskać?

Ważne jest to, że senior nie tylko zyskuje większe przychody. Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego oznacza również wyższe świadczenie po zdecydowaniu się na przejście na odpoczynek.

Aktywność zawodowa po osiągnięciu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie emerytalne otrzymywane do końca życia nawet o 20 proc. w skali roku. Jak tłumaczy prezes Zakładu Ubezpieczeń, rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może się równać nawet 10-20 proc. wyższej kwocie przyszłej emerytury. Wynika to ze zwiększonej liczby składek, waloryzacji świadczenia, a także przyjmowanej średniej dalszego trwania życia.

20 proc. świadczenia w skali roku to dużo. Jeśli spojrzymy na średnią wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS, która wynosi 3455 zł, 20 proc. stanowi prawie 700 zł. Przeciętny senior właśnie o tyle będzie w stanie podnieść wysokość swojego przyszłego świadczenia.

Warto pamiętać o tym, że im wyższa kwota emerytury, tym prościej będzie ją w trakcie roku zwiększyć. Niezależnie od tego, praca po osiągnięciu wieku emerytalnego może znacząco polepszyć sytuację seniora w przyszłości.

Zobacz także:

ZUS wysłał listy do 8 mln Polaków, w środku odliczona kwota. Nie możesz tego zgubić

Kto odziedziczy spadek po bezdzietnym? Wątpliwości rozwiewa dziedziczenie ustawowe

1500 zł specjalnego dodatku na dzieci. Niebawem mają ruszyć wypłaty, jest już termin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | PIT-0 | ulga podatkowa | ulga dla seniora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy