Fascynujące widowisko nad Polską. W tych godzinach "kosmiczny pociąg" pojawi się na niebie
Na niebie w Polsce obserwuje się wyjątkowe widowisko. "Kosmiczny pociąg" podziwiać można już od wtorku - 12 września. Wszystko za sprawą Rakiety Falcon 9, która wyniosła na orbitę okołoziemską w sumie 21 satelitów. Kiedy dokładnie można je oglądać w naszym kraju?
Zobacz również:
Rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii we wtorek o godzinie 2:57 czasu lokalnego. Potężna maszyna wyniosła na orbitę 21 satelitów Starlink V2 mini firmy wyprodukowanych przez Spacex - firmę, której właścicielem jest Elon Musk. Nad Polską możemy więc obserwować sznur tych satelitów. Do kiedy będzie widoczny?
Satelity Starlink nad Polską w 2023 r. Kiedy i gdzie można je oglądać?
"Kosmiczny pociąg" na niebie mieszkańcy Polski mogli oglądać we wtorek, dokładnie o godzinie 20:53. Satelity leciały wówczas z zachodu w kierunku zenitu. Dla tych, którzy przegapili to widowisko mamy dobrą informację. Przelot Starlinków będzie ponownie widoczny - 13 września o godzinie 20:59 oraz 14 września o 21:04. Gdzie dokładnie ich wyglądać i w jakiej części kraju będą najlepiej widoczne?
Z oficjalnych informacji, które podano na stronie nocneniebo.pl, najdłuższe przeloty będzie widać tylko w niektórych regionach Polski.
Najlepiej widoczny przelot rozpocznie się o godzinie 20:53. Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. Najdłuższe przeloty będą możliwe do obserwacji w centralnej i zachodniej Polsce. Wschodnia Polska też będzie miała możliwość obserwacji przelotu, ale będą one nieco krótsze niż w pozostałych częściach kraju. Bardzo dobrze będą widoczne w zachodniej Europie.
Aby dojrzeć "kosmiczny pociąg" nie trzeba zbyt mocno wpatrywać się w niebo. Przy sprzyjającej pogodzie każdy będzie mógł zobaczyć je gołym okiem. Satelity poruszają się po orbicie w długim sznurze i dosyć szybko przecinają niemal całe niebo.
Starlinki nad Polską w 2023 roku. Gdzie można oglądać transmisję?
Ci, którzy są ciekawi widoku poruszających się po niebie satelitów, a z różnych przyczyn nie mogą podziwiać ich w określonych terminach, bądź też ciężko jest im dotrzeć Starlinki na niebie, mogą zobaczyć je również na żywo w internecie. Transmisja prowadzona jest przez kanał Nocne Niebo na platformie YouTube.