Gołębie nie będą dominować w karmniku. Mniejsze ptaki też się najedzą
Dokarmianie ptaków i budowa karmników to duża gratka, która pozwala na obserwację skrzydlatych istot w pobliżu domów. Zdarza się jednak, że większe gatunki dominują w ptasich stołówkach, skutecznie odstraszając mniejsze osobniki, takie jak wróble, sikorki czy dzwońce. Jak zniechęcić gołębie do wizyty w karmniku, jednocześnie dbając o bioróżnorodność w ogrodzie?

Spis treści:
Nad jakimi ptakami mogą dominować gołębie?
Gołębie to powszechny widok w miastach na całym świecie. Tłoczą się na ulicach i publicznych placach, często będąc utrapieniem właścicieli balkonów. Nie są wybredne w kwestii pożywienia i chętnie zaglądają także do karmników, płosząc mniejsze gatunki. Kogo najczęściej wypierają z przygotowanych przez ludzi stołówek?
- Sikorki — np. bogatki i modraszki, które wolą spokojne miejsca do poszukiwania posiłku.
- Wróble — małe, towarzyskie ptaki z natury unikają walk o pokarm.
- Dzwońce i zięby — choć są nieco bardziej waleczne, ustępują gołębiom w starciu o zasoby.
- Rudziki — ptaki te preferują samotne żerowanie i zrezygnują z karmnika, jeśli będzie w nim tłoczno.
Nie tylko rozmiar gołębi jest problematyczny. Ptaki te często zjadają duże ilości pokarmu, co ogranicza jego dostępność dla mniejszych gatunków.

Jak odstraszyć gołębie z karmnika? Czy na pewno jest taka konieczność?
Warto wziąć pod uwagę, że zima bywa trudna również dla gołębi, które mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia. Nie należy więc spoglądać na nie wyłącznie surowym okiem i stosować inwazyjne metody odstraszania. Najlepiej będzie zorganizować przestrzeń zarówno dla nich, jak i dla przedstawicieli mniejszych gatunków.
W takim karmniku gołębie nie będą królować
Chcąc cieszyć się obserwacją sikorek, wróbli czy dzwońców, skonstruuj dla nich nieduży karmnik, którego rozmiar nie pozwoli gołębiom na żerowanie i stwarzanie nierównej konkurencji. Dobrym pomysłem może być montaż kratki ochronnej. Otwory w niej powinny być dostosowane do rozmiaru mniejszych ptaków — dzięki temu zablokują wstęp większym zwierzętom.
Trudniej dostępne dla gołębi są karmniki zawieszane i kule tłuszczowe. Najlepiej umieszczać je w gęstych gałęziach drzew, które dodatkowo stanowią barierę dla gatunków o bardziej imponujących rozmiarach.
W pewnej odległości na otwartym terenie warto ustawić większy karmnik — ze względu na dostępność to właśnie nim gołębie będą zainteresowane najbardziej. Liczne gatunki ptaków przybywające do ogrodu przyniosą dużą satysfakcję z obserwacji.