Gradobicia przybierają na sile. Można się przed nimi zabezpieczyć?

Zaledwie kilkanaście minut wystarczyło, by 5 czerwca tego roku w wielu miejscach w południowych Niemczech samochody stanęły w zaspach, pługi wyjechały na ulice, a wiele piwnic zostało podtopionych. Za tę katastrofę było odpowiedzialne intensywne i niespodziewane gradobicie. Do takich zjawisk pogodowych dochodzi coraz częściej. Powinniśmy się zacząć przyzwyczajać?

Czy gradobicia będą coraz częstsze?
Czy gradobicia będą coraz częstsze? 123RF/PICSEL

Intensywne i gwałtowne gradobicie uderzyło we wschodnie landy Niemiec. Kilkunastominutowe bombardowanie lodowymi grudami sparaliżowało między innymi Bawarię. W miastach ucierpiały głównie samochody i drzewa, na wsiach grad spacyfikował uprawy roślin. Mieszkańcy chwycili za łopaty, na ulice wyruszyły niespotykane o tej porze roku pługi śnieżne, doszło również do wielu podtopień, gdyż lód zaczął się szybko roztapiać. W miejscowości Weiler spadło około pół metra lodu, który niszczył nie tylko samochody, ale uszkadzał nawet domy. 

Letni lód

Grad przybiera najróżniejsze rozmiary
Grad przybiera najróżniejsze rozmiary123RF/PICSEL

Przeglądając ostatnie informacje, można dojść do wniosku, że gwałtowne letnie gradobicia o dużej sile są zasadą, a nie wyjątkiem.

W nocy z 4 na 5 czerwca 15 osób zostało rannych, a jedna straciła życie w wyniku gwałtownych burz i opadów gradu. Lodowe pociski miały niekiedy rozmiar piłki tenisowej. Po raz pierwszy od 20 lat serwis meteorologiczny Meteo France wydał w 65 departamentach kraju pomarańczowe alerty. Oczekujące na rozpoczęcie regat łodzie wiosłowe zacumowane w Vichy zostały po prostu zdewastowane.  

1 czerwca nad polskim pomorzem przeszły silne burze z gradem. Straż pożarna interweniowała w tym województwie 22 razy. W Wejherowie doszło do zalania piwnic, a Rumi odnotowano silne opady gradu. Tego samego dnia intensywny grad zmienił krajobraz Przasnysza tak, że wyglądał, jakby miasto cofnęło się do zimowych miesięcy. Dwa dni wcześniej w Koszalinie opady grady były tak silne, że w ich wyniku doszło do dachowania samochodu.

30 maja w serbskiej gminie Arilje odnotowano uderzenie żywiołu, który zniszczył nawet 70% tamtejszych upraw malin. Silny wiatr, w połączeniu z deszczem i gradem, połamały rośliny i strąciły owoce. Nawałnica trwała zaledwie 30 minut.

Grad dużych rozmiarów może być nawet niebezpieczny dla życia
Grad dużych rozmiarów może być nawet niebezpieczny dla życia123RF/PICSEL

Polski rekord sprzed roku. Co na to klimatolog?

Niecały rok temu, w czerwcu 2021 roku w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego spadł grad o średnicy 13 centymetrów. To był największy grad, jaki w Polsce do tej pory zanotowano.

"(...) to nie jest tak, że trąby powietrzne czy grad są nowym zjawiskiem. One były obserwowane w Europie, również na terenie Polski, od wieków, zachowały się zapiski w kronikach. Ale to prawda: teraz notujemy większą częstotliwość. Zdania, dlaczego, są różne. Niektórzy uważają, że powód jest banalny - po prostu w dobie rozwiniętej technologii i ogólnodostępnych baz danych, gdzie każdy, również amator, może zamieszczać informacje o występowaniu takich zjawisk, mamy więcej obserwacji. Inni są przekonani - i też nie możemy tego wykluczyć - że takich gwałtownych zjawisk naprawdę jest teraz znacznie więcej. I że jest to związane z ocieplaniem klimatu" - mówił przy tej okazji dr Bartłomiej Pietras klimatolog z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Marią Mazurek z Gazety Krakowskiej.

Czy można zabezpieczyć się przed gradem?

Grad może uszkodzić karoserię
Grad może uszkodzić karoserię123RF/PICSEL

Nie istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie się przed siłami żywiołów. Sadownicy sięgają czasem po specjalne siatki antygradowe chroniące ich plantacje, jest to jednak droga inwestycja i raczej nie możliwa do zastosowania w innych warunkach. Nie chroni też przed gwałtownymi burzami i ulewami.

Mieszkańcy miast skupiają się raczej na zabezpieczeniu przed gradem swoich samochodów. W tym celu sięgają po specjalne plandeki, pod które często wsuwają odpowiednio wycięte kawałki gąbki. W sytuacjach awaryjnych ratują się nawet zwykłymi kocami. Poza tym nie istnieją łatwodostępne sposoby na ochronę przed gwałtownym gradobiciem - zwłaszcza takim rekordowych rozmiarów. Jeżeli rzeczywiście częstotliwość takich zjawisk rośnie, z pewnością będzie trzeba je opracować.

Jak chronić się w czasie burzy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas