Reklama

Nie wchodź do wody, gdy zauważysz takie fale. Mogą wciągnąć

To niesamowite zjawisko, które zachwyca niejedno oko. Kwadratowe fale, które powstać mogą zarówno na otwartym morzu, jak i przy samym brzegu, są jednak śmiertelnie niebezpieczne. Eksperci ostrzegają, apelując, aby nie wchodzić do wody, kiedy tylko jesteśmy świadkami ich występowania.

Île de Ré to francuska wyspa o długości około 30 km i szerokości 5 km. Jest niezwykle popularnym wśród turystów miejscem. Kilka lat temu doświadczyli oni jednak niezwykłego zjawiska. Byli świadkami pojawienia się kwadratowych fal. Pięknych, ale bardzo niebezpiecznych.

Zobacz również: Drożyzna i długie kolejki. Polka opowiada o życiu w Rosji

Kwadratowe fale: jak powstają?

Kwadratowe fale powstają podczas zetknięcia wiatru z wodą. Nietypowe zjawisko tworzy na morzu efekt szachownicy, zaś woda wygląda wtedy jak siatka utworzona z kwadratów.

Reklama

Zjawisko powstaje, kiedy niezależne od siebie wiatry powodują fale, które przecinają się ze sobą pod kątem 90 stopni. Inaczej nazywa się je krzyżującymi się falami.

Zobacz również: Zakaz mycia samochodów i podlewania ogródków. Nadchodzi susza

Kwadratowe fale: eksperci ostrzegają

Eksperci ostrzegają - kwadratowe fale są niezwykle niebezpieczne. Doprowadziły już do wielu zatopień statków, a ucieczka z wody, w momencie występowania tego typu fal, jest praktycznie niemożliwa.

Można je jednak bezpiecznie oglądać z lądu. Jest to możliwe między innymi na wyspie Ré przy zachodnim wybrzeżu Francji. Podczas wizyty w tym miejscu warto wybrać się do miasta La Rochelle, gdzie z latarni morskiej można podziwiać niesamowite, krzyżujące się fale.

Zobacz również: Letnie przysmaki, które pomogą obniżyć ciśnienie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy