Reklama

Reklama

"Grzyb zombie" przeraża już samym wyglądem. Wyrasta z ciała ofiary!

W przyrodzie zachodzą procesy, których często na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy. Ophiocordyceps ditmarii to grzyb, który jest bezlitosny wobec mrówek oraz innych niewielkich insektów. Można go spotkać również w Polsce. Zdjęcia "grzyba zombie", który wyrasta z ciała martwej ofiary, mogą przyprawiać o dreszcze!

Lasy Państwowe regularnie dzielą się z użytkownikami Twittera ciekawostkami przyrodniczymi, które są bardziej lub mniej pociągające dla fanów profilu. 

Niedawno zaskoczyły jednak zdjęciami grzyba z gatunku ophiocordyceps ditmarii, którego widok wzbudził ogromne poruszenie wśród użytkowników serwisu.

Nadleśnictwo pokazało zdjęcia pasożytniczego grzyba ophiocordyceps ditmarii, który rozwija się w ciele ofiary, a następnie, po jej śmierci, wyrasta na zewnątrz, uwalniając zarodniki. 

Wygląda to dość przerażająco, ale, choć grzyb występuje w Polsce, niełatwo go zauważyć w lesie. 

Reklama

"To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne, czy pasożytnicze związane z roślinami, a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć" - można dowiedzieć się z komentarza pod postem. 

"Grzyb zombie", bo tak okrzyknięto ten gatunek, najczęściej atakuje mrówki lub inne niewielkie owady. 

Infekując je, wpływa na sposób, w jaki reagują one na feromony, a po śmierci insekta, grzyb przebija jej ciało i wyrasta na zewnątrz, uwalniając zarodniki, które pod wpływem wiatru infekują następne ofiary.

Brzmi jak scenariusz z horroru, prawda?

Czytaj również: 

Pikowane płaszcze to modowy hit jesieni!

Szczere wyznanie Dody. Chodzi o jeden z programów telewizyjnych!

Agata Młynarska mieszka teraz w skromnym mieszkaniu? Nic z tych rzeczy! Co za luksusy!

Zobacz także

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje