Idealne zdanie na początek rozmowy. Zapomnij o “Jak się masz”?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Sama myśl o rozmowie z nieznajomymi powoduje u wielu ludzi stres i nieprzyjemne zdenerwowanie. Okazuje się, że niepotrzebnie. Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym small talk stanie się prosty i przyjemny. Jeśli masz problemy z nawiązywaniem znajomości, poznaj nasze rady, jak być wspaniałym rozmówcą.

Jak sprawić, żeby ludzie będą chętniej z nami rozmawiali?
Jak sprawić, żeby ludzie będą chętniej z nami rozmawiali?123RF/PICSEL

Bycie dobrym rozmówcą można wyćwiczyć. Nawet jeśli nie lubisz small talku, daj mu szansę. Może się okazać, że dzięki niemu zaczniesz poznawać mnóstwo nowych ludzi, a twój kalendarz będzie wypełniony zaplanowanymi spotkaniami.

Jak dobrze zacząć rozmowę? Odpuść sobie klasyczne "Jak się masz"

Jedną z bolączek osób, które nie czują się dobrze, rozmawiając z nieznajomymi, jest to, że po rozpoczęciu rozmowy, szybko ona umiera. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zdajemy pytania oraz, jakie tematy rozmów wybieramy.

Okazuje się, że jednym z najgorszych pytań na rozpoczęcie rozmowy jest klasyczne "jak się masz?" oraz "co tam?". Stawia ono w niezręcznej sytuacji naszego rozmówcę, który musi szybko znaleźć pasującą odpowiedź. Jeśli rozmawiamy z osobą nieśmiałą, rozmowa może skończyć się na suchym "dobrze" albo "nic".

O wiele lepszym pomysłem jest nawiązanie rozmowy o otoczeniu lub wydarzeniu, na którym się znajdujesz. Komentarz dotyczący atmosfery, wystroju, a nawet jedzenia czy muzyki może szybko przełamać lody i zachęcić osobę do wyrażenia swojej opinii. Rozmowę warto także rozpocząć od komplementu. Zauważenie czyjegoś stroju, makijażu czy fryzury będzie miłym gestem, który może pomóc drugiej osobie w byciu otwartym.

Jak rozkręcić rozmowę?

Nie wiesz, jak zacząć? Zacznij od komplemetu
Nie wiesz, jak zacząć? Zacznij od komplemetu123RF/PICSEL

Zacząłeś już rozmowę, jednak brakuje wspólnych tematów. Co robić w takiej sytuacji? Zadawaj pytania. Dużą większość osób lubi zainteresowanie. Pytania dotyczące ich zawodu, ulubionego filmu, czy muzyki będą z zasady miło przyjęte. Mogą być także furtką do dalszej rozmowy. Pamiętaj jednak o pewnej dozie grzeczności. Unikaj pytań delikatnych, bardzo osobistych, a także dotyczących polityki, czy religii. Warto trzymać się lekkich tematów.

Pamiętaj, że rozmowa to dialog co najmniej dwóch osób. Dlatego nie bój się dodawać czegoś od siebie. Może się zdarzyć, że w rozmowie z osobą nieśmiałą, skupienie całej uwagi na rozmówcy będzie wiązało się z jego skrępowaniem oraz zamknięciem. Postaraj się wyważyć równowagę w rozmowie i nawet jeśli, nikt nie zadał ci pytania, spróbuj sformułować swoją opinię na dany temat lub dorzuć do rozmowy, jakiś fakt ze swojego życia.

Pamiętaj, że dobra i przyjemna rozmowa opiera się nie tylko na mówieniu, ale także na słuchaniu. Zdobycie sympatii rozmówcy może być zależne od tego, czy go słuchasz. Spróbuj stworzyć dla niego przestrzeń w rozmowie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, spróbuj poznać techniki aktywnego słuchania.

Z jakimi ludźmi lubimy rozmawiać?

Okazuje się, że lubimy rozmawiać z ludźmi uśmiechniętymi. Rada ta może wydawać się oczywista. Istnieją jednak badania, że osoby uśmiechające się mają tendencję do zjednywania sobie ludzi i szybszego zdobywania sympatii innych. Lubimy, kiedy ktoś sprawia, że czujemy się lepiej.

Uśmiech sprawi, że ludzie szybciej cię polubią
Uśmiech sprawi, że ludzie szybciej cię polubią123RF/PICSEL

Na pewno gorzej rozmawia nam się z osobami, które narzekają i wydają się być niezadowolone. Oczywiście negatywnych emocji nie warto w sobie dusić. Jednak, kiedy chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie, warto odpuścić sobie negatywne podejście, rozdrażnienie, czy zniecierpliwienie.

Warto pamiętać, że lubimy ludzi, którzy są do nas podobni. W tym przypadku na naszą korzyść działają uprzedzenia innych, jeśli wiemy, jak je wykorzystać. Nawiązanie do wspólnej pasji, a nawet naśladowanie mowy ciała i gestów rozmówcy może sprawić, że zostaniemy szybciej polubieni. Mechanizm nazywa się "efektem kameleona". Dzięki niemu możemy sprawić, że szybciej staniemy się komuś bliżsi.

Mistrz small talku — jak mówi?

Zadawaj pytania, pokaż, że jesteś zainteresowany rozmówcą
Zadawaj pytania, pokaż, że jesteś zainteresowany rozmówcą123RF/PICSEL

Zostanie mistrzem small talku wcale nie jest trudne. Obecnie wiele mówi się o budowaniu własnej marki, a także o zjednywaniu sobie ludzi z egoistycznych pobudek. Warto pamiętać, że w rozmowie z drugim człowiekiem nie zawsze ważne jest to, kim my jesteśmy.

Zdobycie czyjejś sympatii szybciej będzie wynikać z naszego zainteresowania drugą osobą, czy czasu, który jej poświęcamy. Aktywne słuchanie okazuje się być komplementem dla mówiącego. Dlatego w rozmowie z nowo poznaną osobą warto skierować swoją uwagę na to, kim ona jest.

Okazuje się, że cechy, które najczęściej zniechęcają ludzi do rozmówcy, jest egocentryzm, nachalność, krytyczne podejście do ludzi, a także brak wyczucia granic. Aby być dobrym rozmówcą, należy skupić się na byciu uprzejmym i otwartym. Uśmiech, a także miłe słowo mogą wystarczyć do szybkiego nawiązania znajomości.

Zobacz także:

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas