Ile czasu można spędzać w mediach społecznościowych? Eksperci biją na alarm
Oprac.: Joanna Leśniak
Przeglądanie mediów społecznościowych na stałe weszło w harmonogram dnia wielu z nas. Szukamy w nich informacji i rozrywki, czasem bezwiednie tracąc długie godziny. Wrażenie uciekającego przez palce czasu nie jest jedynym zagrożeniem wynikającym z braku kontroli nad scrollowaniem. Nawyk ten może prowadzić też do poważniejszych konsekwencji. Naukowcy postanowili ustalić, czy istnieje "bezpieczna" ilość czasu, jaką w ciągu dnia można poświęcać na social media. W toku analiz okazało się, że nawet pora dnia, jaką spędzamy przy ekranie, ma znaczenie w kontekście zdrowia.
Spis treści:
Dlaczego tak lubimy media społecznościowe?
Zdarza ci się wstawać od komputera lub odkładać smartfon z wyrzutami sumienia, że po raz kolejny spędziłeś mnóstwo czasu na niezbyt efektywnym czy mało rozwijającym przeglądaniu platform społecznościowych? Nie ma sensu popadać w absolutną krytykę samego siebie z akcentowaniem braku samokontroli. Aplikacje tworzone są w taki sposób, aby przyciągać, proponując nam treści, które "wyćwiczony" algorytm uznaje za interesujące dla nas.
Dlatego tak łatwo jest obejrzeć kolejny filmik czy utknąć na kolejnych postach. Jak podkreśla lekarz Joe Whittington, certyfikowany specjalista medycyny ratunkowej z Południowej Kalifornii, treści w mediach społecznościowych są zaprojektowane w taki sposób, aby były angażujące i wyzwalały uwalnianie dopaminy, powiązanej z ośrodkiem przyjemności w mózgu. Specjalista twierdzi również, że "ten mechanizm nagrody może uzależniać do długotrwałego scrollowania mediów społecznościowych", nad którym trudno zapanować.
Nie tylko zabawa. Z czym wiąże się nadużywanie mediów społecznościowych?
Eksperci są zgodni, że ilość czasu spędzanego w social media nie powinna negatywnie wpływać na sen, obowiązki zawodowe, relacje z innymi oraz samopoczucie psychiczne. Trudno całkowicie się od nich odciąć ze względu np. na charakter pracy, potrzebę "bycia na bieżąco" czy podtrzymywanie kontaktu z osobami, z którymi nie jesteśmy w stanie często widywać się osobiście. Nadal jednak należy pamiętać, że przesada w tej materii niesie wiele negatywnych skutków dla zdrowia.
Przede wszystkim ciągłe reagowanie na powiadomienia z aplikacji utrudnia koncentrację. Coraz rzadziej jesteśmy w stanie je ignorować, przerywając swoje zadania na rzecz sprawdzenia powodu tego sygnału. W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie potwierdzone przez Uniwersytet Harvarda, w którym udział wzięło ponad 5 tys. dorosłych respondentów. Wyniki ankiety wyeksponowały związek między korzystaniem z mediów społecznościowych a nasileniem objawów depresyjnych. Podkreślano również fakt, że możliwość stałego porównywania się z innymi osobami za pośrednictwem aplikacji prowadzi do obniżania poczucia własnej wartości.
Ile czasu można spędzać na scrollowaniu?
Dokładna ilość czasu poświęcana mediom społecznościowym zależy przede wszystkim od celu. Trudno mówić o poważnych ograniczeniach, jeśli nasza praca zawodowa jest skupiona wokół przestrzeni internetowej. Znacznie większy wpływ mamy jednak na konsumpcję treści w celach rozrywkowych.
Specjaliści zakładają, że na początkowym etapie, kiedy postanawiamy wprowadzić ograniczenia, czas spędzany w mediach społecznościowych nie powinien przekraczać dwóch godzin dziennie. Dobrym pomysłem jest korzystanie z serwisów w kilku krótszych okresach w ciągu dnia — najlepiej w trybie 20-30 minut trzy razy dziennie. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko zakłócenia własnej produktywności czy interakcji osobistych. Jednocześnie unikamy poczucia całkowitego odcięcia się od świata social mediów.
Najlepsze i najgorsze pory dnia
Odruchowo chcesz sięgnąć po telefon i sprawdzić, co w trawie piszczy? Najpierw rzuć okiem na zegarek. Zaleca się unikać przeglądania mediów społecznościowych w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu i ostatniej godziny przed snem. W ten sposób minimalizujemy negatywny wpływ na nastrój, koncentrację oraz sen, wspierając utrzymanie zdrowego rytmu dobowego.
Kiedy z kolei przychodzi najlepsza pora, kiedy możemy bez wyrzutów sumienia zagłębić się w świat social mediów? Tutaj niekoniecznie chodzi o konkretną godzinę, a raczej o okoliczności. Na przeglądanie serwisów pozwalajmy sobie wtedy, gdy nie wpłynie to negatywnie na otoczenie. Nie powinno to nas dekoncentrować podczas wykonywania pracy, nie powinno wygrywać również ze spędzaniem czasu z bliskimi. Dla przykładu: samotna podróż autobusem czy tramwajem pozwoli nam zaspokoić ciekawość i dać chwilę wytchnienia między rozmaitymi zobowiązaniami.
Żródło: verywellhealth.com