Ile emerytury przysługuje po 30 latach pracy? Jej wysokość może zaskoczyć

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Emerytura to ważne świadczenie, które może mocno zweryfikować nasze plany na przyszłość. Z tego powodu wiele osób może martwić się, jaką wysokość osiągnie ich świadczenie. Sprawdź, od czego zależy ostateczna kwota emerytury. Ile będzie wynosić, jeśli twój staż pracy będzie wynosił aż 30 lat?

Jak sprawdzić, ile będzie wynosiła emerytura po 30 latach pracy?
Jak sprawdzić, ile będzie wynosiła emerytura po 30 latach pracy?Marek BazakEast News

Jaka emerytura przysługuje po 30 latach pracy? Tak ją obliczysz 

W Polsce do uzyskania najniższej emerytury konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest ukończenie wieku emerytalnego — w przypadku kobiet wynosi on 60 lat, a mężczyzn 65. Drugim warunkiem jest przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Staż pracy w przypadku kobiet musi wynosić przynajmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat.

Podane warunki jednak tylko w niewielkim stopniu wpływają na wysokość świadczenie. Ostatecznie to, ile będzie wynosić emerytura, zależne jest sumy składek, które zostały zwaloryzowane na koncie emerytalnym, kapitału początkowego oraz sumy środków zgromadzonych na subkoncie. Oznacza to, że na przyszłe świadczenie wpływa nie tyle liczba przepracowanych lat, ile wysokość wynagrodzenia, które otrzymywaliśmy.

Podczas obliczania emerytury ma również duże znaczenie średnie dalsze trwanie życia. Na jego podstawie przewiduje się, przez jaki okres czasu dana osoba będzie pobierać świadczenie. Im dłuższy przewidziany czas pobierania emerytury, tym jej wysokość będzie niższa.

Jeśli nie jesteśmy pewni, ile będzie wynosiło nasze świadczenie emerytalne, możemy sprawdzić to poprzez platformę ZUS. Znajdziemy tam kalkulator emerytalny, który w wersji uproszczonej lub zaawansowanej, oszacuje wysokość przyszłej emerytury. Będzie od nas wymagał podania takich danych jak m.in.:

  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • kwota środków zapisanych na subkoncie w ZUS,
  • deklarowany wiek przejścia na emeryturę,
  • obecne miesięczne wynagrodzenie brutto,
  • procent przeciętnego wynagrodzenia w przyszłości.

Jaka emerytura przysługuje po 30 latach pracy przy najniższej krajowej?

Długość stażu pracy nie zawsze jest czynnikiem, który może podwyższyć wartość przyszłego świadczenia. W takiej sytuacji mogą być osoby, które pracowały przez całe życie za najniższą krajową. Po 30 latach pracy świadczenie osoby pracującej za najniższą krajową będzie wynosiło 1338,44 zł brutto. Jednak dzięki spełnieniu warunków dotyczących wieku osoby przechodzącej na emeryturę oraz minimalnego stażu pracy, wysokość świadczenia może zostać zwiększona do obowiązującej kwoty najniższego świadczenia emerytalnego.  Od 1 marca 2024 roku wynosi ona 1780,96 zł brutto, co przekłada się na 1620,67 zł netto.

Ile będzie wynosić emerytura po 30 latach pracy?
Ile będzie wynosić emerytura po 30 latach pracy?vivoo123RF/PICSEL

Jaka wysokość emerytury po 30 latach pracy przy średniej krajowej?

W 2023 roku średnia kwota emerytury wynosiła 3457 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku wysokość świadczenia może się różnić. Ostateczna wysokość emerytury zależna jest od wielu czynników, a sytuacja każdej osoby może być skrajnie inna. Z tego powodu nie da się jednoznacznie określić, ile będzie wynosić świadczenie przy zarobkach wynoszących tyle, ile średnia krajowa. Jeśli interesuje nas wysokość naszego świadczenia, warto skorzystać z kalkulatorów emerytalnych. Dzięki wpisaniu dokładnych sum, które znajdują się na kontach emerytalnych oraz dokładnych kwot naszych zarobków, będziemy mieli szansę dowiedzieć się, ile będzie wynosić świadczenie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas