Ile godzin powinniśmy spać na dobę? Naukowcy pokazali wyliczenia

Odpowiedni sen, zarówno pod względem jakości, jak i czasu trwania, to nieodłączny element naszego życia, który ma ogromny wpływ na zdrowie. Ile tak naprawdę powinniśmy spać i czy wraz z wiekiem długość snu należy zmienić?

Ile godzin powinniśmy spać na dobę?
Ile godzin powinniśmy spać na dobę? 123RF/PICSEL

Dlaczego sen jest ważny?

Sen ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, koncentrację i samopoczucie, ponieważ pozwala na odpowiednią regenerację całego organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie, a w szczególności mózgu.

Co ciekawe - we wszystkich organach znajduje się pewien związek chemiczny - nukleozyd purynowy adenozyna, który największe znaczenie odgrywa w układzie sercowo-naczyniowym i układzie nerwowym. W kontekście snu adenozyna spełnia w układzie nerwowym funkcję neurotransmitera, przekazując do mózgu informacje o zmęczeniu.

Z kolei w czasie snu, zwłaszcza w jego głębokich fazach, adenozyna jest z mózgu usuwana, dzięki czemu czujemy się rano wypoczęci.

Odpowiedni sen ma bardzo istotny wpływ na odporność organizmu, reguluje również poziom cukru we krwi, wzmacnia serce, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, polepsza pamięć i koncentrację, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Optymalna długość snu pozwala na odpowiednią regenerację organizmu
Optymalna długość snu pozwala na odpowiednią regenerację organizmu123RF/PICSEL

Ile godzin snu potrzebują osoby starsze?

Naukowcy od lat prowadzą badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak długo powinien trwać sen w zależności od naszego wieku. Bardzo duże zapotrzebowanie na sen mają noworodki do trzeciego miesiąca życia, ponieważ powinny one spać 14-17 godzin na dobę.

Niemowlęta mające od czterech do jedenastu miesięcy potrzebują 12-15 godzin snu, dzieci roczne i dwulatki 11-14 godzin, a przedszkolaki w wieku od trzech do pięciu lat 10-13 godzin.

Optymalna liczba godzin potrzebna na sen w ciągu doby dla osoby dorosłej wynosi 8 godzin i jest to ogólnie przyjęta norma, która pozwala na odpowiednią regenerację organizmu.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge oraz Fudan University w Chinach przeprowadził badania na ok. 500 tys. uczestnikach w wieku od 38 do 73 lat, chcąc dowiedzieć się, czy zbyt dużo lub mało snu może powodować zaburzenia funkcji poznawczych i pogarszanie się zdrowia psychicznego.

Analiza badań wskazała, że dla osób, które ukończyły 65. rok życia optymalna liczba godzin przeznaczonych na sen, wynosi 7. Uczestnicy badania, którzy spali w nocy siedem godzin, rano czuli się wypoczęci, skoncentrowani i mieli bardzo dobre samopoczucie.

Tomasz Schuchardt o rodzinnej miejscowości: Miałem jakiś kompleks pochodzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas