Reklama

Imię niespotykane w Polsce, mało popularne za granicą. W mitologii nosiła je bogini

W Polsce rzadkich imion nie brakuje. Jednak to, o którym zaraz przeczytacie, jest dość rzadko spotykane również za granicą. Nie widnieje w żadnych oficjalnych rankingach popularności, a ma wyjątkowe znaczenie. W mitologii rzymskiej nosiła je bogini, obecnie symbolizuje kontakt z naturą.

Najpopularniejsze imiona 2023 roku w Polsce to Zofia i Nikodem. Otwierają ranking najchętniej wybieranych imion w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że te "klasyczne imiona cechują się ponadczasową elegancją".

- Imiona, które 20 lat temu uznawano za przebrzmiałe, są teraz na liście najpopularniejszych - informował resort.

Imię Nikodem w całej Polsce zostało nadane aż 6532 razy. Dziewczynkom najchętniej nadawano imię Zofia - w 2023 roku otrzymało je 4968 dziewczynek.

Reklama

W Polsce nie brakuje też imion rzadkich lub takich, których popularność co roku spada. Istnieją też imiona, które są w naszym kraju niespotykane lub uchodzą za dość oryginalne.

Zobacz też: Imię zrobiło furorę na Podkarpaciu. W 2023 otrzymały je 303 dziewczynki

Imię niespotykane w Polsce. Ma wyjątkowe znaczenie

Pewne imię dla kobiety jest czasami nadawane w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy. Jednak i za granicą nie robi furory. Chodzi o imię Terra, mające wyjątkowe znaczenie.

W rankingu imion popularnych w USA, przygotowanym przez serwis Nameberry, imię Terra znalazło się dopiero na 1468. miejscu.

Zobacz też: Uchodzą za zagadkowe. Mało kto wie o znaczeniu tych imion

Terra: pochodzenie imienia

Imię Terra ma swoje korzenie w języku łacińskim. Dawniej słowo to było stosowane w odniesieniu do ziemi czy planety. Wraz z biegiem lat określenie "Terra" zaczęło krążyć po różnych kulturach i regionach na świecie, jednak znaczenie pozostało raczej takie samo.

Terra, Tellus, Terra Mater czy Tellus Mater - tymi nazwami określano praboginię. Terra stała się personifikacją ziemi w rzymskiej mitologii. Jej grecką odpowiedniczką jest Gaja. Terra uchodziła za matkę rodzaju ludzkiego. Pod nazwą "Terra Mater" czczona była z kolei matka-ziemia. Uchodziła też za boginię płodności opiekującą się zbiorami.

Współcześnie, Terra to również imię dla kobiet. Nie jest ono zbyt popularne, ale trzeba przyznać, że ma piękną symbolikę. Oznacza głęboki związek z naturą, ziemią i środowiskiem. Rodzice w różnych zakątkach świata nie decydują się jednak tak często na nadawanie tego imienia swoim córkom. W Polsce próżno szukać go w jakimkolwiek rankingu czy też liście najchętniej nadawanych dzieciom imion.

Na przestrzeni lat imię Terra zaczęło trafiać do branży rozrywkowej i kultury popularnej. Zdarza się, że noszą je fikcyjne postaci, np. bohaterki komiksów, nazwa jest tez stosowana przy projektach związanych z naturą. Wśród znanych kobiet noszących to imię jest np. aktorka Terra Wellington, kanadyjska tancerka na lodzie Terra Findlay, osobowość telewizyjna Terra Jolé Odmark, piosenkarka Terra Naomi czy muzyczka Terra Deva.

Zobacz też: Kobiety o tych imionach są najmądrzejsze. Co je wyróżnia?

Imię Terra w różnych językach

W języku włoskim odmiana "Terra" funkcjonuje jako nazwa ziemi. W języku greckim odpowiednikiem "Terry" jest imię Gaja. W mitologii greckiej oznacza boginię, matkę-ziemię.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: imiona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy