Jak sprawdzić, czy należy mi się wdowia renta? Pomoże ZUS

Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o rencie wdowiej, dzięki czemu seniorzy, którzy stracili małżonków, mogą otrzymać wsparcie finansowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w łatwy sposób można sprawdzić, czy spełniamy wymogi ws. przyznania prawa do świadczenia. Jak to zrobić?

Kto może starać się o wdowią rentę?
Kto może starać się o wdowią rentę?123RF/PICSEL

Czym jest wdowia renta?

W lipcu 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie tzw. renty wdowiej, która następnie trafiła do Senatu, a w sierpniu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dotychczas, w przypadku nabycia prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązywała zasada wypłaty jednego świadczenia. Wdowa lub wdowiec musieli zdecydować, które świadczenie chcą otrzymywać - własną emeryturę, czy rentę po zmarłym małżonku, która wynosiła 85 proc. przysługującego świadczenia.

Jak przekonuje resort - najważniejsze założenie ustawy dotyczy tego, że do przekroczenia limitu, równego trzykrotności najniższej emerytury, wypłacanie renty wdowiej nie będzie skutkować zmniejszeniem sumy świadczeń. Nie będzie miało znaczenia, czy emerytura pochodziła z KRUS-u, ZUS-u czy z innego systemu. Prawo do dodatkowych pieniędzy zyskają również osoby, które małżonka straciły kilka lat temu. Według szacunków, z ustawy skorzysta około ok. 2 milionów Polek i Polaków.

Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. wdowa lub wdowiec będą upoważnieni do pobierania jednego świadczenia w całości, a drugiego w wysokości 15 proc.

Od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną  pomniejszone o kwotę przekroczenia - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zachęca do wypełnienia ankiety, dzięki której sprawdzimy, czy możemy wnioskować o wdowią rentę
ZUS zachęca do wypełnienia ankiety, dzięki której sprawdzimy, czy możemy wnioskować o wdowią rentę123RF/PICSEL

ZUS przypomina: od 1 stycznia można składać wnioski o rentę wdowią

Od 1 stycznia 2025 r. ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR  - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Natomiast jeśli wdowa lub wdowiec spełniają warunki do ubiegania się o rentę wdowią, to od 1 stycznia 2025 r. może złożyć wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Ponadto ZUS przypomina również, że prawo do renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. W związku z tym, aby przekonać się, czy mamy prawo pobierać takie świadczenie, można wypełnić ankietę dostępną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"To pomocne narzędzie, które pozwala seniorom sprawdzić, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań" - czytamy w serwisie zus.pl.

Świąteczny savoir vivre, czyli jak zachować się podczas rodzinnych spotkańINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas