Reklama

Reklama

Jak utrzymać ciepło w domu? Dzięki tym sposobom nie zmarzniesz!

W wielu regionach Polski w czasie ostatnich dni wystąpiły już pierwsze opady śniegu. Temperatura na dworze staje się coraz niższa, a wówczas zastanawiamy się: jak skutecznie zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Jeśli zadbamy o kilka ważnych kwestii, nie zmarzniemy, a dodatkowo zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Opady mokrego śniegu rozpoczęły się w Polsce już końcem listopada i trwają w najlepsze. Na razie nic nie zapowiada poprawy warunków pogodowych. Przed Polakami najzimniejsze miesiące w roku. Nawet przy termostacie ustawionym na najwyższą temperaturę może być nam trudno utrzymać ciepło w mieszkaniu. Marzną szczególnie osoby pracujące zdalnie i siedzące godzinami w jednym miejscu.

Aby zabezpieczyć się przed największymi chłodami, które najprawdopodobniej dopiero nadejdą, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. "Uszczelnienie"  domu i zadbanie o to, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie migrować, to podstawa. Dzięki temu przebywając w mieszkaniu, nie będziemy marznąć, a wysokość rachunków za prąd nie zbije nas z nóg. Jak możemy zatrzymać ciepło w pomieszczeniu na dłużej? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Reklama

Jak utrzymać ciepło w domu: Co z roletami?

Zsunięte żaluzje, rolety i zasłony tworzą warstwę izolacyjną. Jeśli na dworze jest pochmurnie: leje deszcz lub sypie śnieg, warto pozostawić je zasunięte, zwłaszcza jeśli mieszkanie ma kilka dużych okien balkonowych. W ten sposób tworzymy bowiem dodatkową barierę pomiędzy chłodnym oknem a resztą pomieszczenia.

Jesienią i zimą zdarzają się również słoneczne dni. Jeśli za zewnątrz świeci słońce - nawet przy minusowych temperaturach - warto odsunąć zasłony i wykorzystać dodatkowe źródło ciepła. W ten sposób wpuszczajmy do domu naturalne światło.

Jak utrzymać ciepło w domu: Zabezpiecz dom przed przeciągami

Ciepło najczęściej "ucieka" przez niewielkie szczeliny znajdujące w oknach, drzwiach lub na podłodze. Aby zabezpieczyć dom przed przeciągami, musimy przede wszystkim zidentyfikować obszary problematyczne. Można zrobić to samodzielnie: przykładając dłoń do framug i sprawdzając ich szczelność.

Co zrobić, jeśli podczas domowej kontroli zauważymy, że w którymś miejscu do mieszkania przedostaje się zimno? Możemy zablokować szczelinę, stosując wypełniacze na bazie silikonu lub specjalistyczne paski chroniące. Zabezpieczenie wszystkich newralgicznych punków jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii.

Chcesz zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Odsłoń grzejniki

Jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie było ciepłe i przytulne, ustaw meble tak, aby nie powstrzymywały migracji ciepła. Zasłaniając kaloryfery kanapą lub meblościanką zatrzymasz ciepłe powietrze i zablokujesz jego swobodny przepływ do wnętrza pokoju. Mimo termostatu ustawionego na maksymalną temperaturę, w mieszkaniu nadal będzie chłodno. Gorący pozostanie jedynie tył mebla ustawionego w pobliżu grzejnika.

Eksperci zwracają uwagę, że wykładzina lub duże dywany, w naturalny sposób pomagają zwiększyć izolację. Warto przemyśleć tę sugestię aranżując wnętrze. Temperatura w pomieszczeniach wyłożonych płytkami - na przykład w łazienkach - jest zazwyczaj o kilka stopni niższa.  

Jak utrzymać ciepło w domu: Regularnie czyść kaloryfery

Chociaż mogłoby się wydawać, że kurz, który pokrywa kaloryfery nie może przeszkodzić w swobodnej migracji ciepła, nic bardziej mylnego. Czyszczenie grzejników - szczególnie w przypadku starych kaloryferów żeberkowych - bywa męczące, warto jednak przed sezonem grzewczym rozprawić się z zanieczyszczeniami, które sprawiają, że ciepło nie rozchodzi się równomiernie.

Kaloryfery warto jest czyścić także ze względu na kwestie zdrowotne. Najczęściej występującą w Polsce alergią jest właśnie alergia na roztocze kurzu domowego. Jeśli stale męczy cię katar, kaszel, odczuwasz drapanie w gardle, a twoje oczy łzawią, sprawdź czy w trudnodostępnych miejscach w twoim domu nie zalega kurz.

Ciepło ucieka przez kontakty. Zabezpiecz je!

Ciepło może "uciekać" z domu i mieszkania również przez gniazdka elektryczne. Jesienią i zimą warto więc je zabezpieczyć, stosując specjalne nakładki. To prosty i tani sposób na to, aby w sezonie grzewczym zaoszczędzić na ogrzewaniu. 

***
Przeczytaj również: 

Najgorsze fryzury dla pań po 50-tce. Bezlitośnie postarzają 

Nie odbieraj telefonu w ten sposób. Mogą to wykorzystać przeciwko tobie

Virgil Abloh nie żyje. Amerykański projektant mody miał 41 lat

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje