Jakie orzechy są najzdrowsze?

Orzechy to prawdziwa kopalnia cennych substancji, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, fosfor, żelazo, magnez, wapń, potas, cynk, sód. Mają właściwości przeciwzakrzepowe i zmniejszają poziom cholesterolu. Które orzechy są najzdrowsze? W jakich ilościach wprowadzić je do swojej diety?

Orzechy są źródłem wielu cennych składników
Orzechy są źródłem wielu cennych składników123RF/PICSEL

Czy orzechy laskowe są zdrowe?

Orzechy laskowe są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, kwasu foliowego, tiaminy i manganu. Dzięki nim utrzymamy dobrą kondycję mózgu i zmniejszymy ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Orzechy laskowe mają pozytywne działanie na funkcje poznawcze i zmniejszają ilość złego cholesterolu.

Czy orzechy brazylijskie są zdrowe?

Selen zawarty w orzechach brazylijskich ma wpływ na poprawę jakości męskiego nasienia. Wszyscy panowie starający się o dziecko z pewnością powinni po nie sięgnąć. Mają bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na prawidłową pracę mózgu, oczu i układu krążenia. Dzięki witaminie E ich spożycie poprawia też wygląd skóry.

Czy orzechy włoskie są zdrowe?

Orzechy włoskie odnajdziemy jako składnik wielu diet wegańskich i wegetariańskich z powodu zawartości wysokowartościowego białka sięgającej aż 15 proc. Trzy orzechy włoskie zjadane dziennie wypełnią nasze zapotrzebowanie na kwasy omega-3. W ich składzie odnajdziemy również kwas foliowy, ważny między innymi dla kobiet w ciąży. Orzechy włoskie poprawiają pracę układu krążenia, wpływają na prawidłowy skład krwi, zawierają też wiele przeciwutleniaczy.

Ile jeść orzechów dziennie?

Wszystko zależy od gatunku oraz zawartości składników zawartych w orzechach, oraz potrzeb naszego organizmu. Z powodu wysokiej kaloryczności każdego gatunku orzechów nie powinniśmy jednak spożywać ich zbyt dużo.

Zobacz również:

"Na zdrowie": Jabłko - symbol urodzaju, płodności i długowiecznościInteria.tv