Jeden z nich jest trujący, a drugi leczniczy. Nie popełnij błędu

Mlecz polny i mniszek lekarski to bardzo podobne wizualnie rośliny, które znacznie różnią się od siebie swoimi właściwościami. Mniszek lekarski ma zastosowanie lecznicze, natomiast mlecz uważany jest za trujący chwast. Jak je odróżnić?

Czym różni się mniszek lekarski od mlecza polnego?
Czym różni się mniszek lekarski od mlecza polnego?123RF/PICSEL

Mlecz polny a mniszek lekarki - ta sama rodzina

Mlecz polny pochodzi z rodziny astrowatych. Można go spotkać w całej Europie, Afryce Północnej oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce mlecz polny rośnie przeważnie na niżu oraz na niższych terenach górskich. W ogrodnictwie i uprawie zbóż roślina ta została uznana za chwast.

Mlecz polny a mniszek lekarski - różnice w wyglądzie

Mlecz polny ma system korzeniowy, z którego wyrasta jedna, gruba łodyga, rozgałęziająca się na boki. Na łodydze mlecza polnego możemy zauważyć liście. Jego kwiaty mają żółtą barwę, rosną w widocznym kielichu. Mlecz polny po przekwitnięciu nie przechodzi zmiany w dmuchawca.

Mniszek lekarski ma jedną lub więcej łodyg, które są całkowicie pozbawione liści. Wyrastają one z ziemi, a ich ułożenie kształtem przypomina rozetę. Jego kwiaty są żółte, a po przekwitnięciu mniszek lekarski zmienia się w dmuchawiec.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby nie pomylić mniszka lekarskiego z mleczem polnym?

Podczas zbierania mniszka lekarskiego warto zwrócić również uwagę na występowanie włosków. Mlecz polny na swoich liściach posiada włoski wyczuwalne dłonią, których nie ma mniszek lekarski.

Mniszek lekarski jest mniejszy od mlecza polnego. Wyrasta z ziemi na wysokość około  40 cm, a mlecz nawet do 1,5 m. Podczas zrywania mniszka lekarskiego z jego łodygi wydostaje się biała wydzielina. Poza tym łodygę mniszka lekarskiego cechuje giętkość i elastyczność w przeciwieństwie do łodygi mlecza polnego.

Mniszek lekarski czy mlecz polny?
Mniszek lekarski czy mlecz polny?123RF/PICSEL

Zastosowanie mlecza polnego

Mlecz polny nie powinien być przez nas stosowany, ponieważ nie zawiera korzystnych właściwości dla człowieka. To mniszka lekarskiego możemy stosować w zapobieganiu nowotworom, cukrzycy oraz w walce z chorobami pęcherza czy problemami trawiennymi.

Mniszek lekarski bywa również wykorzystywany jako bioindykator. Roślina potrafi wskazać poziom skażenia gleb pierwiastkami toksycznymi.

Mlecz polny - jakie ma właściwości?

Mlecz polny ma właściwości trujące, dlatego nie należy mylić go z mniszkiem lekarskim, którego cechują właściwości lecznicze. Jakie dokładnie właściwości przypisuje się mniszkowi lekarskiemu?

  • właściwości przeciwnowotworowe - mniszek lekarski zawiera związki polifenolowe, które są antyoksydantami. Właśnie dlatego roślina może pomagać w walce z chorobami nowotworowymi;
  • właściwości przeciwcukrzycowe - mniszek lekarski zawiera inulinę, która ma pozytywny wpływ na regulowanie gospodarki węglowodanowej. Obniża indeks glikemiczny spożywanego pokarmu;
  • właściwości moczopędne - mniszek lekarski ma działanie oczyszczające i odtruwające. Pomaga w walce z zapaleniem pęcherza moczowego oraz w przypadku obrzęku i niewydolności nerek;
  • właściwości trawienne - mniszek lekarski może pobudzić wytwarzanie żółci w wątrobie i ułatwić jej przepływ przez drogi żółciowe do dwunastnicy.
  • właściwości uodparniające organizm - mniszek lekarski ma korzystny wpływ na czynność fagocytarną białych ciałek krwi. Mniszek lekarski może zadziałać również przeciwwirusowo. 

Mniszka lekarskiego  można stosować także w chorobach skórnych, ponieważ przyspiesza proces gojenia skóry. Sprawdzi się idealnie na kurzajki czy brodawki.

Syrop z mlecza polnego? Na to powinniśmy uważać

Jak wspomniano, mlecz polny jest trujący i nie robimy z niego syropów. Taki leczniczy syrop można przygotować z mniszka lekarskiego. Do jego przygotowania będziemy potrzebować około 200 sztuk kwiatów, 0,5 kg cukru, 0,5 l wody oraz 2 łyżki soku z cytryny. Oto przepis:

  • kwiaty mniszka lekarskiego zalewamy wodą i gotujemy je. Wywar najlepiej zostawić na całą noc;
  • następnego dnia kwiaty umieszczamy w sitku i przecedzamy całą wodę;
  • do wody z mniszka lekarskiego dodajemy sok z cytryny, cukier i mieszamy do momentu, aż syrop stanie się gęsty, ale lejący;
  • tak przygotowany syrop przelewamy do wcześniej wyparzonych słoików.

Podczas zbierania kwiatów powinniśmy uważać, aby nie pomylić mniszka lekarskiego z mleczem polnym. Z kolei w trakcie przygotowania syropu musimy uzyskać odpowiednią konsystencję. Zbyt rzadki syrop zacznie fermentować, a za gęsty może ulec skrystalizowaniu.

Z mniszka możesz przygotować nawet syrop.
Z mniszka możesz przygotować nawet syrop.123RF/PICSEL

CZYTAJ TAKŻE:

Co pyli w maju?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas