Jedna z najlepszych roślin dla kobiet po 50. roku życia. Skorzystają również seniorzy
Szałwia lekarska w ziołolecznictwie jest jedną z najbardziej cenionych roślin, ponieważ wykazuje m.in. działanie antybiotyczne, antywirusowe, przeciwzapalne i dezynfekujące. Kto i kiedy powinien sięgać po szałwię lekarską, czy jej stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi i czy istnieją przeciwskazania do jej używania?
Szałwia lekarska - charakterystyka
Szałwia lekarska to roślina, która osiąga do 70 cm wysokości i naturalnie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale obecnie występuje niemal na każdym kontynencie. Wyraz "szałwia" pochodzi od łacińskiego słowa salvus, co w tłumaczeniu na język polski oznacza zdrowie.
Roślina szałwia to niemal tysiąc różnych gatunków, które mogą się znacząco różnić swoimi właściwościami, natomiast do celów leczniczych wykorzystuje się szałwię lekarską. Roślina dostępna jest na rynku w różnych formach - od produktów kosmetycznych, przez tabletki do ssania, aż po herbatki ziołowe.
Czytaj także: Przeprowadzą wiosenne porządki w ciele. Trzy ziołowe herbatki wzmocnią i oczyszczą organizm
Szałwia lekarska - właściwości lecznicze
Szałwia lekarska ceniona jest m.in. z uwagi na zawartość olejku eterycznego, który posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz biorące udział w procesach obniżających poziom cholesterolu. Z kolei głównymi składnikami wspomnianego olejku są borneol, kamfora, cineol, pinen i tujon.
W szałwii lekarskiej znajdziemy witaminę A, witaminy z grupy B i witaminę C. Z kolei gdy mowa o składnikach mineralnych, należy wymienić wapń, żelazo, magnez, potas, sód i cynk.
Szałwia lekarska słynie ze swoich właściwości podczas zwalczania stanów zapalnych gardła, dziąseł i jamy ustnej, łagodzi kaszel i pomaga przy odkrztuszaniu. Roślina wspomaga również leczenie różnego rodzaju chorób skóry i przyspiesza gojenie się naskórka.
Roślina często polecana jest osobom borykającym się z problemami trawiennymi, bowiem przeciwdziała wzdęciom, zmniejsza ból brzucha i usprawnia działanie jelit. To jednak nie koniec zalet szałwii lekarskiej, ponieważ wykazano również jej lecznicze działanie w przypadku podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Roślina stosowana jest w celu poprawy nastroju, odprężenia i zmniejszenia lęków.
Warto wiedzieć: "Zagrożenie dla zdrowia". Pilny apel GIS ws. herbaty. Nie spożywaj jej pod żadnym pozorem
Szałwia lekarska dla seniorów
Szałwia lekarska może poprawiać sprawność umysłową, na co wskazują badania przeprowadzone ponad 20 lat temu i o których wspomina w swoim filmie na platformie YouTube znany dietetyk dr Bartek Kulczyński. Mężczyzna sięga po wyniki badania, w którym udział wzięły osoby między 65. a 80. rokiem życia i u których stwierdzono łagodną i umiarkowaną chorobę Alzheimera.
Po upływie czterech miesięcy stosowania szałwii lekarskiej u badanych osób doszło do usprawnienia działania mózgu - wskazuje dr Kulczyński. W szczególności mowa o polepszeniu pamięci, lepszej orientacji w przestrzeni, większą zdolność do planowania i podejmowania decyzji oraz przetwarzania informacji.
Szałwia lekarska polecana jest również kobietom w okresie po menopauzie. "W podsumowaniu badania z 2020 r. możemy przeczytać wprost, że podawany ekstrakt z szałwii poprawił u kobiet objawy menopauzy, takie jak zaczerwienienie skóry, nocne poty, kołatanie serca, bóle mięśni i stawów, lęki, zaburzenia snu i pożądanie seksualne" - wymienia dietetyk Bartek Kulczyński.
Z kolei w badaniu z 2023 r. naukowcy odnotowali, że podawanie szałwii lekarskiej wpłynęło na zmniejszenie częstotliwości i nasilenia uderzeń gorąca u kobiet po menopauzie.
Należy jednak pamiętać, że forma przyjmowania szałwii lekarskiej, np. w postaci tabletek, naparów czy też pod postacią aerozolu, a także intensywność i dawkowanie, powinny być poprzedzone konsultacją lekarską.
Szałwia - przeciwskazania i skutki uboczne
Przeciwskazaniem do przyjmowania szałwii lekarskiej mogą być m.in.: przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ostry nieżyt żołądka, przyjmowanie leków antydepresyjnych i leków związanych z chorobami układu nerwowego, laktacja oraz ciąża.
Należy również pamiętać, że zawarty w szałwii tujon, w wysokich dawkach może charakteryzować się toksycznym działaniem, zwłaszcza podczas używania olejków eterycznych. Olejek z szałwii lekarskiej powinien być stosowany na skórę, ale po rozcieńczeniu go z wodą, by zminimalizować ryzyko podrażnienia naskórka (chyba że inaczej wskazuje etykieta producenta na opakowaniu olejku).
Zalecenia producenta wyrobów na bazie szałwii lekarskiej, takich jak m.in. herbatki ziołowe, również powinny być przestrzegane pod względem dawkowania, bowiem nieodpowiednie stosowanie szałwii lekarskiej może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów m.in. w postaci wymiotów, zawrotów głowy, uderzeń gorąca i reakcji alergicznych.