Jesienią wdziera się do mieszkań. Poznasz go po strasznym zapachu

Schronienia przed zimą szuka w naszych domach, a gdy poczuje zagrożenie, wydala z siebie okropny, intensywny zapach. Tym nieproszonym gościem o tajemniczo brzmiącej nazwie jest wtyk amerykański, czyli inwazyjny pluskwiak, który do Polski przywędrował z Ameryki Północnej.

Wtyk amerykański jesienią szuka w mieszkaniach schronienia na zimę
Wtyk amerykański jesienią szuka w mieszkaniach schronienia na zimęTomasz WróblewskiINTERIA.PL

Wtyk amerykański - jak wygląda?

Wtyk amerykański to gatunek pluskwiaków z rodziny wtykowatych, którego ciało osiąga długość ok. 2 cm i posiada ciemnobrązowe ubarwienie. Cechą charakterystyczną wyglądu owada są jego długie czułki i zakrzywione tylne odnóża.

Wtyk amerykański do Europy przywędrował z Ameryki Północnej i niewykluczone, że Ocean przemierzył wraz z sadzonkami iglaków pod koniec XX w. Jego obecność w Polsce pierwszy raz stwierdzono w 2007 r. we Wrocławiu i Miechowie, ale przez ostatnie lata rozprzestrzenił się na cały kraj.

Największe prawdopodobieństwo dostrzeżenia owada przypada na okres od wiosny do jesieni. Późną jesienią, gdy temperatura powietrza spada, wtyk amerykański szuka schronienia w domach i mieszkaniach, na kryjówkę wybierając m.in. szczeliny okien, futryn i drzwi.

Czy wtyk amerykański jest groźny dla ludzi?

Owad żywi się sokiem z szyszek i igieł młodych sosen, co przy zmasowanym ataku pluskwiaka, może prowadzić do pogorszenia jakości nasion lub całkowitego zamierania roślin. Wtyk amerykański nie jest groźny dla człowieka, ponieważ nie przenosi chorób i nie gryzie.

Największym problemem jest jednak jego zapach. Wydzielanie feromonów o wątpliwym aromacie następuje w momencie, gdy owad czuje zagrożenie, co ma skutecznie odstraszyć przeciwnika.

Wtyk amerykański nie jest groźny dla człowieka, ale wydaje nieprzyjemny zapach
Wtyk amerykański nie jest groźny dla człowieka, ale wydaje nieprzyjemny zapach123RF/PICSEL

Wtyk amerykański - jak się go pozbyć?

Wtyk amerykański posiada doskonałą zdolność przenikania przez niewielkie szczeliny, dlatego nie ma jednego, skutecznego sposobu na walkę z tym owadem. Możemy zabezpieczyć mieszkanie, montując moskitiery w oknach. Innym rozwiązaniem jest stosowanie olejków o zapachu lawendy, co z pewnością zmniejszy ryzyko pojawienia się pluskwiaka w domu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas