Już za kilka dni ważne zmiany ws. numeru PESEL. Kogo dotyczą?

Od 1 czerwca br. instytucje finansowe, takie jak np. banki będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Resort dodaje, że zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe zasady weryfikacji tożsamości klientów banków i innych instytucji finansowych
Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe zasady weryfikacji tożsamości klientów banków i innych instytucji finansowych123RF/PICSEL

Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL ma ochronić przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych i zwiększać bezpieczeństwo w tym zakresie. Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie się przed skutkami kradzieży tożsamości, takimi jak np. wzięcie kredytu na skradzione dane.

Co istotne - po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można z niego korzystać, np. podczas załatwiania spraw urzędowych, wizyt u lekarza, kupna leków na receptę czy kupna biletów lotniczych. Obecnie istnieje możliwość zastrzegania albo cofania zastrzeżenia numeru PESEL, jednak bez konsekwencji prawnych.

Z takiego rozwiązania może skorzystać każda, pełnoletnia osoba posiadająca numer PESEL. Zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia można dokonać na portalu mObywatel.gov.pl, a usługa jest bezpłatna i jest realizowana od razu.

Nowe zasady weryfikacji tożsamości klientów banków i innych instytucji finansowych

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że: "Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r. Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej".

Zastrzeżony numer PESEL znajduje się w specjalnym rejestrze. Od 1 czerwca taki rejestr - przed podpisaniem umowy z klientem - będzie musiał być sprawdzany przez każdą instytucję objętą ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości - czytamy na stronie katowickiej policji, która dodaje:

"Jeśli instytucje finansowe nie dopełnią tego obowiązku lub - pomimo aktywnego zastrzeżenia - udzielą np. pożyczki na twoje skradzione dane, nie będziesz musiał spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas