Każdy o niej słyszał, nie wszyscy wiedzą, czym jest. Tajemna substancja z Biblii

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Czym jest mirra? Niemalże automatycznie wymieniamy ją obok złota i kadzidła, gdy zostaniemy zapytani o dary, jakie nowonarodzony Jezus otrzymał od Trzech Króli. O ile dwa ostatnie podarunki nie wzbudzają większych wątpliwości, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co symbolizuje mirra i czym dokładnie jest. Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia jest idealną okazją do tego, by rozwiać wszelkie niedopowiedzenia.

Dowiedz się, czym jest mirra
Dowiedz się, czym jest mirra123RF/PICSEL

Dary Trzech Króli

Na przestrzeni wieków nazywano ich magami i królami, współcześnie coraz częściej mówi się o mędrcach. Wątpliwości wzbudzały ich imiona, pozycja społeczna, a nawet wygląd. To, co na podstawie Ewangelii św. Mateusza uznaje się za pewne, to rodzaj darów, jaki złożyli w skromnej stajence betlejemskiej w ramach hołdu dla spoczywającego w żłóbku Jezusa.

Co symbolizują dary Trzech Króli? Złoto było drogocennym podarkiem oznaczającym godność Jezusa jako króla. Kadzidło miało wskazywać jego boską naturę, było bowiem używane w świątyniach w czasie składania ofiar i stanowiło wyraz modlitwy. Jaka jest symbolika mirry? Odnosiła się do człowieczeństwa nowonarodzonego Zbawiciela. Interpretowana jest jako zapowiedź jego cierpienia dla odkupienia grzechów ludzkości.

Co to jest mirra?

O ile bez trudu jesteśmy w stanie wyobrazić sobie złoto czy kadzidło, o tyle nie wszyscy zdają sobie  sprawę z tego, czym jest mirra i w jakich kategoriach ją postrzegać. Spieszymy z wyjaśnieniem. To nic innego, jak wonna żywica pozyskiwana z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec. Miejscem występowania rośliny w środowisku naturalnym są tereny północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

Przyjmuje się, że najcenniejszym surowcem jest mirra, która samoistnie, bez ludzkiej ingerencji, wypływa z drzewa i szybko zamienia się w półprzezroczyste, kruche kryształki, przybierające odcienie czerwieni i brązu. Czym charakteryzuje się mirra? Posiada przyjemny, odświeżający aromat. Jej smak jest gorzki, wyczuwalne są w nim korzenne nuty.

Dobry wstęp do negocjacji, czyli zastosowanie mirry w przeszłości

Czy wonna żywica mogła konkurować ze złotem? Jak najbardziej. Już w starożytności stanowiła pożądany w handlu surowiec. O jej wartości świadczy też fakt, że nawet władcy dawnych imperiów obdarowywali się mirrą, chcąc wyrazić swój szacunek, pozyskać życzliwość i dzięki temu stworzyć dogodne podłoże do pomyślnych negocjacji.

Na tym jednak nie kończyło się zastosowanie mirry. Starożytni Egipcjanie używali jej do wytwarzania olejków niezbędnych do balsamowania ciał. Dawna medycyna chińska korzystała z jej leczniczego potencjału, uznając za remedium na nadciśnienie oraz artretyzm. Z kolei Grecy doszukiwali się w niej skutecznego środka na infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej.

Mirra — właściwości lecznicze

Współcześnie właściwości lecznicze mirry wykorzystywane są zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym. Cechuje się działaniem odkażającym i przeciwgrzybiczym, więc wspiera leczenie problemów skórnych. Jednocześnie przyspiesza gojenie ran i skaleczeń, sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka. Używana jest w specyfikach przeciwzmarszczkowych.

Z walorów mirry korzysta się do dziś
Z walorów mirry korzysta się do dziś123RF/PICSEL

Mirra pojawia się w składzie preparatów przeznaczonych do dbania o higienę jamy ustnej. Nie tylko oczyszcza i odświeża ten rejon ciała, ale pomaga też uporać się z krwawieniem dziąseł. Znajdziemy ją także kosmetykach, których głównym przeznaczeniem jest hamowanie nadmiernej potliwości.

Wśród zdrowotnych zastosowań mirry wyróżnić można pomoc w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, hemoroidów i obniżaniu poziomu cukru we krwi. Stosowana jest w aromaterapii — wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia, zwalczenie zmęczenia oraz stresu.

Świeży aromat zmierzchu

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas